დღეს, ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენცია გაიმართა, რომლის მთავარ თემას ,,ევროპულ-ქართული სამხედრო, პოლიტიკური და სამოქალაქო ურთიერთობების ასპექტები'' წარმოადგენდა. აღნიშნულ კონფერენციას ეროვნული თავდაცვის აკადემიის აკადემიურ პერსონალთან ერთად, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის, შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა და ასევე საქართველოს სხვადასხვა საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
კონფერენცია გახსნა და მონაწილეების სიტყვით მიმართა აკადემიის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, პოლკოვნიკმა მამია ბალახაძემ. კონფერენციის მსვლელობისას განხილული იქნა საკითხები, რომლებიც შეეხებოდა იმ ძირითად გამოწვევებსა და პერსპექტივებს, რომლებიც წამოჭრილია საქართველოს ევროპულ სტრუქტურებში ინტეგრაციის გზაზე. მომხსენებლები შეეხნენ აგრეთვე ისეთ საკითხებს, როგორიცაა: სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების განსხვავებული ორიენტაცია, გერმანია-საქართველოს ურთიერთობები ისტორიულ ჭრილში და ასე შემდეგ. კონფერენციის ფარგლებში ასევე გამოიცა სამეცნიერო ნაშრომთა კრებული.
მსგავსი სახის კონფერენციები მონაწილეებს საშუალებას აძლევს ერთმანეთს გაუზიარონ ინფორმაცია, იმსჯელონ ქვეყანაში და მის ფარგლებს გარეთ მიმდინარე აქტუალურ პროცესებთან დაკავშირებით. კონფერენციის დასრულების შემდეგ მონაწილეებს ეროვნული თავდაცვის აკადემიის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, პოლკოვნიკმა მამია ბალახაძემ სერტიფიკატები გადასცა.

Scientific-Practical Conference at the National Defence Academy
Today, the National Defence Academy hosted the scientific-practical conference: "Aspects of EU-Georgia military, political and civil relations". Along with the faculty members of the NDA the conferece was attanded by the representatives of Shota Rustaveli National Scientific Foundation of Georgia, National Center for Educational Quality Enhancement, Technical University of Georgia, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Georgian Institute of Public Affairs, International Black Sea University and various educational institutions of Georgia.
The acting rector of the academy, Colonel Mamia Balakhadze, opened and addressed the participants of the conference.  In the course of the conference, issues were discussed regarding the main challenges and perspectives that have been raised on the way of Georgia's integration into the European structures.  The speakers also addressed issues such as the different Orientation of South Caucasus Countries, Germany-Georgia Relations in the historical context and so on.  The collection of scientific papers was published within the frame of the conference as well.
Such kind of conferences give the participants the opportunity to share information, discuss the current processes in the country and beyond. After completion of the conference, the participants were  awarded the certificates by Colonel Mamia Balakhadze, the acting rector of the National Defensce Academy .