დღეს, საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ბიძინა ივანიშვილი დავით აღმაშენებლის სახელობის ეროვნული თავდაცვის აკადემიის მსმენელებს შეხვდა. პრემიერ-მინისტრმა სტუდენტებს ნიკოლოზობა მიულოცა და თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროში დაგეგმილი რეფორმები გააცნო. ბიძინა ივანიშვილმა სიტყვით გამოსვლისას სამხედრო განათლების მნიშვნელობასა და პრიორიტეტულ მიმართულებებზე ისაუბრა.
პრემიერ-მინისტრის განცხადებით, ქვეყანას განათლებული ჯარი უნდა იცავდეს. მისივე თქმით, საქართველოს მთავრობა ამ მიმართულებით სამხედრო განათლების სფეროში ახალი ინვესტიციების ჩადებას გეგმავს. „ახალი ხელისუფლების ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს განათლება წარმოადგენს. დღეს სიმბოლურია, რომ განათლების სისტემაში პირველად თქვენთან მოვედი. წარმატების მისაღწევად საჭიროა განათლებული საზოგადოება გვყავდეს. ის, რომ ჩვენს ხალხს, ჩვენს საზოგადოებას სჭირდება ღირსეული დაცვა - ამასაც განათლებული ჯარი უნდა აკეთებდეს... ჩვენ უნდა მოვახერხოთ და ავაშენოთ ისეთი ქვეყანა, ისეთი ჯარი და გვყავდეს ისეთი განათლებული და ღირსეული ოფიცრები, რომ საქართველოს დაცვაში მათ პრაქტიკულად პრევენციის როლი შეასრულონ. ჯარისკაცი იმისთვისაა, რომ საკუთარ სამშობლოს ემსახუროს და მისი უსაფრთხოება დაიცვას“ - განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა აკადემიის სტუდენტებთან შეხვედრისას.
პრემიერ-მინისტრთან ერთად თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ალასანია და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი გიორგი მარგველაშვილი იმყოფებოდნენ. მათ ეროვნული თავდაცვის აკადემიის ინფრასტრუქტურა და მსმენელების საცხოვრებელი პირობები დაათვალიერეს. მინისტრებს მეგზურობა აკადემიის კომენდანტმა ვიცე-პოლკოვნიკმა ნიკოლოზ აგლაძემ გაუწია.
„თავდაცვის სამინისტროს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია ჰყავდეს განათლებული, ინტელექტუალურად განვითარებული და მოაზროვნე ჯარი. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ დღეს ეროვნულ თავდაცვის აკადემიას პრემიერ-მინისტრი ეწვია. ჩვენ საკმაოდ დიდი შესაძლებლობები გვაქვს, რომ ასეთი განათლება მივცეთ ჩვენს მსმენელებს. პროფესია ჯარისკაცი არ იქნება მხოლოდ ვიწროდ სამხედრო პროფესიით შეზღუდული, მათ სერიოზული სამოქალაქო განათლების მიღების შესაძლებლობა ექნებათ“ - განაცხადა თავდაცვის მინისტრმა ირაკლი ალასანიამ მედიის წარმომადგენლებთან.

Prime Minister of Georgia Bidzina Ivanishvili has met with the students of Davit Agmashenebeli National Defence Academy today. Prime Minister congratulated the students on the religious holiday “Nikolozoba” and briefed them on the planned defence and security reforms. While addressing the audience, Mr. Ivanishvili talked on the importance of military education and priority directions.
Prime Minister underlined that the country should be defended by an educated army and spoke of the Georgian government`s plans to put new investments in a military education field. “One of the priorities of the new government is education. It is symbolic that today I have come here to you. In order to achieve success our society needs to be educated. Our people and society need decent protection which should be done by well-educated troops. We must build up a country and an army staffed by dignified and intelligent officers to be capable to prevent any possible threats posed to Georgia. The primary duty of a soldier is to serve to his homeland and defend its security”, stated Prime Minister while meeting with the Academy students.
Georgian Prime Minister visited the Academy in company of Defence Minister Irakli Alasania and Minister of Education and Science Giorgi Margvelashvili. They took a view of the infrastructure and students` living conditions. The visitors were guided by the Academy Commandant LTC Nikoloz Agladze.
“Among one of the priorities of MoD is the need of having educated and intellectually-minded armed forces. It is a very important fact the Prime Minister visited National Defence Academy. We have huge possibilities to give such kind of education to our students. The soldiers will be allowed to specialize not only in military capabilities, but they will be also able to obtain civil education”, said Irakli Alasania with media representatives.