თავდაცვის მინისტრი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში
საქართველოს თავდაცვის მინისტრი დღეს, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში იმყოფებოდა. 1921 წლის 25 თებერვლის  ოკუპაციის დღესთან დაკავშირებით, ირაკლი ალასანიამ თსუ-ის სტუდენტებსა და ეროვნული  თავდაცვის აკადემიის კურსანტებს საჯარო ლექცია წაუკითხა.
პეტრე მელიქიშვილის სახელობის დარბაზში გამართულ შეხვედრას თსუ-ის რექტორი ალექსანდრე კვიტაშვილი, გაერთიანებული შტაბის უფროსის მოადგილე, პოლკოვნიკი ვლადიმერ ჩაჩიბაია და ეროვნული თავდაცვის აკადემიის რექტორი ზურაბ აგლაძე ესწრებოდნენ.
თავდაცვის მინისტრმა გამოსვლა ივანე ჯავახიშვილის სიტყვებით დაიწყო. მინისტრმა 1921 წელს წითელი არმიის მიერ საქართველოს ოკუპაციასა და კოჯორ-ტაბახმელას მიდამოებში ქართველი იუნკერების ერთკვირიანი თავდადებულ ბრძოლაზე ისაუბრა. ირაკლი ალასანიამ ახალგაზრდებს თავდაცვის სამინისტროს პრიორიტეტებიც გააცნო და ქვეყნისთვის შეიარაღებული ძალების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება. ლექციის წაკითხვისას თავდაცვის მინისტრმა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის შესახებაც ისაუბრა და იმედი გამოთქვა, რომ აფხაზეთთან და სამხრეთ ოსეთთან ურთიერთობა სახალხო დიპლომატიის გზით მოგვარდება.
თავდაცვის მინისტრმა თსუ-ის სტუდენტებს კადეტთა სამხედრო ლიცეუმის მსმენელები დავით მებაღიშვილი და ვალერიან ელიზბარაშვილი გააცნო. მათი მამები 2008 წლის აგვისტოს ომში გმირულად დაიღუპნენ, რის შემდეგაც მათ მშობლების საქმის გაგრძელება გადაწყვიტეს.
„ჩემთვის ძალიან სიმბოლურია, რომ  მაქვს შესაძლებლობა  უნივერსიტეტში ჩვენი ქვეყნის მომავალთან -  სტუდენტებთან ვისაუბროთ საბჭოთა ოკუპაციის შესახებ, ვისაუბროთ იმ საბრძოლო სულზე, რაც  ჩვენმა იუნკერებმა გამოავლინეს. მათ არნახულ ძალას დაუპირისპირეს საკუთარი გულწრფელი სიყვარული საკუთარი ქვეყნის მიმართ და გარკვეული პერიოდით შეაკავეს კიდეც მტერი. ამაზე სასაუბროდ ალბათ ყველაზე სწორი ადგილი იქნებოდა უნივერსიტეტი. მადლობელი ვარ სტუდენტების, მადლობელი ვარ უნივერისტეტის ხელმძღვანელობის, რომ ასეთი შესაძლებლობა მომეცა. ეს დღე არის ჩვენი ქვეყნის ისტორიაში, როგორც სამწუხარო, ასევე სიამაყის განცდის დღეც, როდესაც ქართველებმა კიდევ ერთხელ დავადასტურეთ, თუ რამხელა საბრძოლო სული და გამოცდილება გაგვაჩნია. ძალიან მიხარია, რომ  უნივერსიტეტის სტუდენტებთან ერთად,  ეროვნული თავდაცვის აკადემიის მსმენელებიც არიან. მინდა კიდევ ერთხელ ვუთხრა მათ, თუ როგორი სამხედრო ძალები გვინდა მომავალში გვყავდეს. სწორედ ძალა და გამოცდილება მოდის ჩვენი წარსული გმირებისგან და სწორედ იუნკერები - 1921 წელს ჩვენი დამოუკიდებლობის დამცველი სამხედროები არიან ამ მაგალითის მომცემნი“ - განაცხადა ირაკლი ალასანიამ.
სტუდენტებთან შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში გაგრძელდა. ისინი სამინისტროსა და უნივერსიტეტს შორის სამომავლო თანამშრომლობით დაინტერესდნენ. სტუდენტების კითხვები ძირითადად ნატოში ინტეგრაციის პერსპექტივას, სამშვიდობო მისიაში ქართველი სამხედროების მონაწილეობას, საოფიცრე კურსების გავლას და  სამინისტროში დასაქმების დეტალებს შეეხებოდა.
დღესვე, თსუ-ის რექტორმა თავდაცვის მინისტრს უნივერსიტეტის ბიბლიოთეკის მარო მაყაშვილის სახელობის დარბაზში უმასპინძლა, სადაც ოკუპაციის დღისადმი მიძღვნილი გამოფენა დაათვალიერა. ირაკლი ალასანიამ საჩუქრად პროფესორ მალხაზ მაცაბერიძის წიგნი „უნივერსიტეტი 1921 წლის თებერვალში“ მიიღო.

Minister of Defence of Georgia has visited Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. In commemoration of the occupation day on February 25 1921, Irakli Alasania delivered a public lecture for TSU and NDA students.
TSU Rector Aleksandre Kvitashvili, Deputy Chief of the Joint Staff of GAF Colonel Vladimer Chachibaia and National Defence Academy Rector Zurab Agladze attended the meeting.
Minister of Defence started an opening speech by Ivane Javakhishvili`s words. He spoke on the Red Army occupation of Georgia in 1921 and one-week long staunch fight led by Georgian Junkers in the Kojori-Tabaxmela areas. Irakli Alasania presented the Defence Ministry priorities to the audience and underlined importance of armed forces for the country. While addressing the students, Minister referred to the territorial integrity of Georgia and hoped that Abkhazia and South Ossetia problems will be resolved through diplomatic ways.
In the Petre Melikishvili Hall of Tbilisi State University Defence Minister introduced Davit Mebaghishvili and Valerian Elizbarashvili to the TSU students. They decided to continue the way of their fathers who sacrificed their lives to the unity of the country in 2008.
“It is very symbolic for me that I have been given an opportunity to speak with the students, the future generation of our country about the soviet occupation and a combat spirit which was revealed by our cadets. They resisted the powerful enemy with their sincere love of homeland and managed to deter it for a certain period. The University is a right place to speak about it. I am grateful to the students, the University leadership to give me such an opportunity. On this day we feel both sorrow and pride as the Georgian people proved their enormous combat morale and experience. I am glad that there are both NDA and TSU students. I would like to reiterate what kind of armed forces we want to have in future. We feel power and experience coming from our past heroes. Our Junkers-defenders of Georgia in 1921, just give us a worthy example of it,” stated Irakli Alasnia.
The meeting went on in an interactive format. The students expressed interest in the future cooperation between Defence Ministry and University.
The questions concerned mainly Georgia`s NATO integration prospects, GAF`s participation in the peacekeeping mission, officers courses and other details on MoD employment.
Today, TSU Rector has hosted Defence Minister in the Maro Makhashvili Hall of Tbilisi State University to see the exhibition dedicated to the Soviet Occupation Day. Irakli Alaasania was also presented with Professor Malkhaz Matsaberidze`s book “University in February, 1921”.