აშშ-ს საზღვაო ძალების აკადემიის წარმომადგენლები ეთა-ში
ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში მიმდინარე წლის 17-27 მაისის პერიოდში, ორმხრივი თანამშრომლობის ფარგლებში, სტუმრად იმყოფებოდნენ ამერიკის საზღვაო ძალების აკადემიის წარმომადგენლები - ოთხი კადეტი და პროფესორი, ალან ფრიდმენი. აღნიშნული ვიზიტი სამუშაო-სასწავლო ფორმატში განხორციელდა და მოიცავდა შეხვედრებს აკადემიის ხელმძღვანელობასთან, პროფესორებთან და სასწავლო ბატალიონის იუნკერებთან. ღონისძიების ფარგლებში ვიზიტები ასევე განხორციელდა საგარეო საქმეთა სამინისტროში და გენერალური შტაბის J-5 სტრატეგიული დაგეგმვის დეპარტამენტში, სადაც სტუმრებმა მოისმინეს ლექციები „ნატო-საქართველოს ურთიერთობებისა“ და „საერთაშორისო მისიებში საქართველოს თავდაცვის ძალების მონაწილეობის“ შესახებ.
სამუშაო შეხვედრების გარდა სტუმრები ჩართულნი იყვნენ სხვადასხვა კულტურულ ღონისძიებაში, აკადემიაში მიმდინარე სასწავლო პროცესებსა და ყოველდღიურ აქტივობებში. აშშ-ს აკადემიის წარმომადგენლები ასევე დაესწრნენ საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებს.
აღსანიშნავია, რომ ეროვნული თავდაცვის აკადემიასა და აშშ-ის საზღვაო ძალების აკადემიას შორის თანამშრომლობა მოიცავს მრავალწლიან პარტნიორულ ურთიერთობებს. აშშ-ის საზღვაო ძალების აკადემიაში არაერთი იუნკერი ირიცხება, რომლებიც ამერიკულ განათლებას იღებენ და სასწავლებლის დასრულების შემდეგ საქართველოს თავდაცვის ძალებში აგრძელებენ სამსახურს.
ვიზიტის დროს გამოიკვეთა თანამშრომლობის სხვადასხვა საკითხები და დაიგეგმა აკადემიებს შორის სამომავლო ურთიერთობის გეგმები პარტნიორული ურთიერთობების კიდევ უფრო გაღრმავების მიზნით.

Visit of United States Naval Academy Delegation to the NDA
During May 17-27, 2021, the delegation of United States Naval Academy, consisting of four midshipmen and a professor Dr. Alan Friedman, was visiting the NDA of Georgia in frames of the bilateral cooperation. The working-educational visit included meetings with NDA leadership, professors and Junkers of Training Battalion, as well visits at Ministry of Foreign Affairs and J-5 Strategic Planning Department of General Staff, were the guests listened to lectures regarding “NATO-Georgia Relations” and “Georgian Defense Forces Participation in International Missions”.
Along with the working meetings, the delegation was involved in various cultural activities, academic process and daily activities at NDA. They also attended the events dedicated to Independence Day of Georgia.
It is notable that cooperation between NDA of Georgia and United States Naval Academy includes long-standing partnership relations. Georgian Junkers are studying at U.S. Naval academy and after getting American education, they continue their service in Georgian Defense Forces.
During the visit, various issues were emphasized and future cooperation plans were defined in order to even more strengthen the partnership between the two academies.