აკადემიაში სამაგისტრო ნაშრომების დაცვა გაიმართა
ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში მიმდინარე წლის 27 ივნისს თავდაცვის ანალიზის სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამის იუნკერთა სამაგისტრო ნაშრომების დაცვა გაიმართა.
დაცვაზე წარმოდგენილი იყო შემდეგი სამაგისტრო თემები: ,,აშშ-ს პოლიტიკა ირანის ბირთვულ პროგრამასთან მიმართებაში'', ,,სამოქალაქო თავდაცვა, როგორც სახელმწიფო შიდა უსაფრთხოებისა და თავდაცვის უნარიანობის ამაღლების სტრატეგიული ფაქტორი, ,,რუსეთის საგარეო პოლიტიკის გეოპოლიტიკური კონტექსტის ძირითადი ასპექტები (საქართველოს და უკრაინის შემთხვევა)''.
სამაგისტრო ნაშრომების დაცვის საკვალიფიკაციო კომისიის შედეგების მიხედვით თავდაცვის ანალიზის სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამის კურსდამთავრებულებს მიენიჭებათ თავდაცვის ანალიზის მაგისტრის აკადემიური ხარისხი.
თავდაცვის ანალიზის სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამა ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში 2017 წლიდან მოქმედებს და ორიენტირებულია, როგორც თავდაცვის ძალების უფროსი ოფიცრების, ასევე ქვეყნის უსაფრთხოების სექტორში დასაქმებული პირებისათვის აკადემიური განათლების მიცემაზე.

The Theses Defense for a Masters Degree at the Academy
On June 27 of this year, defense for the master's theses of the Junkers of the Master's program in Defense Analysis was held at the National Defense Academy.
The following master's topics were presented on defense: US policy regarding Iran's nuclear program, Civil defense as a strategic factor for increasing state internal security and defense capabilities, and Main aspects of the geopolitical context of Russia's foreign policy (the case of Georgia and Ukraine )''. According to the evaluation of the Qualification Commission of the Master's Theses, the graduates of the master's education program of Defense Analysis will be awarded the academic degree of Master of Defense Analysis.
The Defense Analysis Master's Educational Program has been implemented at the National Defense Academy since 2017 and is focused on providing academic education to both senior officers of the Defense Forces and those employed in the security sector of the country.