სამთო მომზადების ზაფხულის საბაზისო კურსი წარმატებით დასრულდა
ეროვნული თავდაცვის აკადემიის იუნკერთა სასწავლო ბატალიონის მეორე კურსის იუნკერებმა „სამთო მომზადების ზაფხულის საბაზისო კურსი“ წარმატებით დაასრულეს. იუნკერებს კურსის წარმატებით დასრულება ეროვნული თავდაცვის აკადემიის რექტორის მოადგილემ, პოლკოვნიკმა ლევან ქავთარაძემ მიულოცა და სერტიფიკატები გადასცა.
ზაფხულის საბაზისო კურსი ორ ეტაპად, მიმდინარე წლის 7 აგვისტოდან 26 აგვისტოს ჩათვლით, ბესიკ ქუთათელაძის სახელობის საჩხერის სამთო მომზადების სკოლაში ჩატარდა.
კურსის განმავლობაში, იუნკერთა სასწავლო ბატალიონის მეორე კურსის იუნკერებს პრაქტიკული სწავლებები ჩაუტარდათ სამთო რელიეფზე გადაადგილებაში, კლდეზე ცოცვის ტექნიკაში, მდინარის გადალახვაში, მდინარეზე დაშავებულის გადაყვანაში, კლდიან რელიეფზე მოწყობილ დაბრკოლებათა ზოლის გადალახვასა და კლდიდან დაშვებაში.

The Summer Basic Mountain Training Course was Successfully Completed
The second-year Junkers of the Junker Training Battalion of the National Defence Academy successfully completed " the Summer Basic Mountain Training Course". The deputy rector of the National Defence Academy, Colonel Levan Kavtaradze, congratulated the Junkers on the successful completion of the course and gave them certificates.
The basic summer course was held in two phases, from August 7 to August 26 of the current year, at the Sachkhere Mountain Training School named after COL Besik Kutateladze.
During the course, practical exercises were conducted for the second-year Junkers of the Junker Training Battalion in moving on mountain terrain, rock climbing techniques, crossing the river, transferring the injured person across the river, overcoming the obstacle course on the rocky terrain, and descending from the mountain.