ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენცია ,,შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოების არქიტექტურა'' გაიმართა.
ღონისძიება ეროვნული თავდაცვის აკადემიის სამეცნიერო კვლევითი ცენტრის უფროსმა, პოლკოვნიკმა გიორგი ლაღიაშვილმა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა. კონფერენცია სექციური პრინციპით ჩატარდა, რომელიც მოიცავდა შემდეგ მიმართულებებს: შავი ზღვის რეგიონის სამხედრო ბალანსის ანალიზი და შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოების მიმდინარე გამოწვევები და მომავლის პერსპექტივები.
მომხსენებლები აკადემიის მაგისტრატურის ხელმძღვანელმა, პოლკოვნიკმა იოსებ ჯაფარიძემ წარადგინა. კონფერენციაზე ნაშრომები წარმოადგინეს შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის და ეროვნული თავდაცვის აკადემიის სამაგისტრო პროგრამების მაგისტრანტებმა.
წარმოდგენილი მოხსენებები იყო მრავალფეროვანი და ეხებოდა ისეთ აქტუალურ საკითხებს, როგორიცაა: „რუსეთისა და თურქეთის ამბიციები - ზიანი შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოებას“, „სომხეთ-აზერბაიჯანის კონფლიქტის მნიშვნელობა შავი ზღვის რეგიონისთვის“, „შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოების მიმდინარე გამოწვევები და მომავლის პერსპექტივები“ და სხვა.
ღონისძიების ბოლოს, აკადემიის მაგისტრატურის ხელმძღვანელმა, ვიცე-პოლკოვნიკმა იოსებ ჯაფარიძემ მონაწილეებს სერტიფიკატები გადასცა.

A scientific-practical conference "Security Architecture of the Black Sea Region" was held at the National Defence Academy.
Colonel Giorgi Laghiashvili, head of the Scientific-Research Center of the National Defence Academy, opened the event with a welcome speech. The conference was held on a sectional basis, which included the following directions: Analysis of the military balance of the Black Sea region and the current security challenges and future prospects of the Black Sea region.
The participants were introduced by the Head of the MA Programs of the Academy, LTC Ioseb Japaridze. Master's degree students of the Black Sea International University and the National Defence Academy presented their papers at the conference.
The presentations were quite diverse and related to such topical issues as: "Ambitions of Russia and Turkey - damage to the security of the Black Sea region", "Significance of the Armenia-Azerbaijan conflict for the Black Sea region", "Current challenges and future prospects of the security of the Black Sea region" and etc.
At the end of the event, the Head of the MA Programs of the Academy, LTC Ioseb Japaridze, gave certificates to the participants.