საქართველოსა და საფრანგეთის თავდაცვის უწყებებს შორის გაფორმებული ორმხრივი გეგმის ფარგლებში, მიმდინარე წლის 16 იანვრიდან 10 თებერვლის ჩათვლით, ეროვნული თავდაცვის აკადემია სენ-სირის სამხედრო სკოლის ოთხ კადეტს მასპინძლობს. ფრანგი კადეტების ვიზიტის მიზანს უცხო ენებში უნარების გაუმჯობესება წარმოადგენს.
გაცნობითი სახის შეხვედრაზე სტუმრებს აკადემიის რექტორის პირველი მოადგილე, პოლკოვნიკი ლევან ქავთარაძე აკადემიის შესახებ ესაუბრა. ვიზიტის ფარგლებში, კადეტებისთვის დაგეგმილია სხვადასხვა აკადემიური, სპორტული და კულტურული ღონისძიება. ისინი ესტუმრებიან გორის ისტორიულ-ეთნოგრაფიულ მუზეუმს, გორიჯვარს და უფლისციხის მუზეუმ-ნაკრძალს.
მსგავსი პროგრამების განხორციელება ხელს უწყობს ეროვნული თავდაცვის აკადემიასა და საფრანგეთის სენ-სირის სამხედრო სკოლას შორის არსებული თანამშრომლობის გაღრმავებასა და საერთაშორისო მასშტაბით აკადემიის ცნობადობის ამაღლებას.

Within the framework of the bilateral cooperation plan signed between the defence agencies of Georgia and France, from January 16 to February 10 of this year, the National Defence Academy hosts four cadets of the Saint-Cyr Military School. The purpose of the visit is to improve the foreign language skills of the French cadets. At the introductory meeting, the First Deputy Rector of the Academy, Colonel Levan Kavtaradze spoke about the National Defence Academy. Within the framework of the visit, various academic, sports and cultural events are planned for the cadets. They visit the Historical-Ethnographic Museum of Gori, Gorijvari Church and the Uplistsikhe Museum-Reserve.
Such programs contribute to the deepening of the existing cooperation between the National Defence Academy and the French Saint-Cyr Military School and to raising the awareness of the Academy at the international level.