აკადემიის ასისტენტ-პროფესორი ვენის ტექნოლოგიურ უნივერსიტეტში
ეროვნული თავდაცვის აკადემიის ასისტენტ-პროფესორი თორნიკე ქიმერიძე ვენის ტექნოლოგიურ უნივერსიტეტში სასწავლო ვიზიტით იმყოფებოდა.
ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს ორგანიზებით მიმდინარე წლის 6 თებერვლიდან 17 მარტის ჩათვლით, აკადემიის ასისტენტ-პროფესორი თორნიკე ქიმერიძე მიწვეული იყო ავსტრიაში, ვენის ტექნოლოგიურ უნივერსიტეტში ატომური და სუბატომური ფიზიკის ინსტიტუტში, სადაც გადამზადებას გადიოდა: ბირთვული ფიზიკის, ბირთვული ინჟინერიის, რეაქტორების ფიზიკის, რადიოქიმიის, დეტექტორების, რადიაციული დაცვისა და სამედიცინო ფიზიკის მიმართულებებზე.
სწავლების მიზანი იყო ცოდნის მიღება თანამედროვე ბირთვულ ინჟინერიასა და ტექნოლოგიებში. კერძოდ: ბირთვული რეაქტორების უსაფრთხო მუშაობა, ბირთვული იარაღის გაუვრცელებლობა, რადიაციული უსაფრთხოება, გარემოს მონიტორინგი, თანამედროვე მიდგომები სიმსივნესთან ბრძოლაში და სხვა.
,,მოხარული ვარ, რომ მქონდა ამ კურსის გავლის შესაძლებლობა, რადგან ვენის ატომური ინსტიტუტი ერთ-ერთი დაწესებულებაა, სადაც ატომური ენერგიის საერთაშორისო ორგანიზაციის ინსპექტორები გადიან სწავლებას და გადამზადებას.'' - აღნიშნავს ბატონი თორნიკე.
აღნიშნულ სწავლებაზე მიღებული ცოდნა გამოყენებული იქნება ეროვნული თავდაცვის აკადემიის მექანიკის ინჟინერიის საბაკალავრო პროგრამაზე, ასევე აკადემიაში არსებულ სხვა მიმართულებებსა და თავდაცვის სამინისტროს დაქვემდებარებულ სხვა უწყებაში.

Tornike Kimeridze, assistant professor of the National Defence Academy, was on a study visit to the Vienna University of Technology.
From February 6 to March 17 of this year, Academy assistant professor Tornike Kimeridze was invited by the International Atomic Energy Agency to the Institute of Atomic and Subatomic Physics at the Vienna University of Technology in Austria, where he was trained in nuclear physics, nuclear engineering, reactor physics, radiochemistry, detectors, on the directions of radiation defence and medical physics.
The aim of the study was to acquire knowledge of modern nuclear engineering and technology. In particular: safe operation of nuclear reactors, non-proliferation of nuclear weapons, radiation safety, environmental monitoring, modern approaches in the fight against cancer, and others.
"I am glad that I had the opportunity to take this course because the Vienna Atomic Institute is one of the institutions where inspectors of the International Atomic Energy Organization undergo training and education," Mr. Tornike said.
The knowledge gained at the mentioned training will be used in the Bachelor's program of mechanical engineering of the National Defence Academy, as well as in other directions in the academy and other agencies under the Ministry of Defence.