აკადემიაში რიგით მეშვიდე კადეტთა საერთაშორისო კვირეული გაიმართა
ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში რიგით მეშვიდე კადეტთა საერთაშორისო კვირეული გაიმართა, რომელიც აკადემიის რექტორმა, ბრიგადის გენერალმა მამია ბალახაძემ მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
აკადემიას, ღონისძიების ფარგლებში 11 ქვეყნის 51 მონაწილე სტუმრობდა 15 სხვადასხვა ქართული და უცხოური საგანმანათლებლო დაწესებულებიდან.
საერთაშორისო კვირეულში მონაწილეობას აშშ-ის, კანადის, დიდი ბრიტანეთის, ჩეხეთის, იორდანიის, აზერბაიჯანის, ლატვიის, პოლონეთის, რუმინეთისა და უკრაინის სამხედრო სასწავლებლების კადეტებთან ერთად საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტის და ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემიის სტუდენტები, კადეტთა სამხედრო ლიცეუმის კადეტები და აკადემიის იუნკერები იღებდნენ.
კვირეულის ფარგლებში მონაწილეებიი ჩართული იყვნენ სხვადასხვა სახის აკადემიურ, სამხედრო და კულტურულ-შემეცნებით ღონისძიებებში. საერთაშორისო კვირეულის პროგრამა დატვირთული და მრავალფეროვანი იყო: სასწავლო დაწესებულებების პრეზენტაციებით, საერთაშორისო კულტურის საღამოებით, სპორტული შეჯიბრებებით და ექსკურსიებით.
,,უპირველეს ყოვლისა, მინდა გამოვხატო ჩემი გულწრფელი მადლობა პირადად თქვენი და თქვენი საგანმანათლებლო დაწესებულებების მიმართ, ჩვენს ღონისძიებაში მონაწილეობისთვის. მიგვაჩნია, რომ ღონისძიებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს, რადგან ის ქართველ მონაწილეებს და ჩვენს უცხოელ სტუმრებს განსაკუთრებულ შესაძლებლობას აძლევს შეხვდნენ და ისწავლონ ერთმანეთისგან. თქვენი მონაწილეობა გულისხმობს ჩვენს უნივერსიტეტებს შორის მყარი კავშირების ჩამოყალიბებას და განვითარებას განათლებისა და კულტურის კუთხით.
გარდა ამისა, საშუალებას იძლევა კიდევ უფრო გაამყაროს პარტნიორობა სამხედრო განათლების სფეროში. ამიტომ, ეროვნული თავდაცვის აკადემია სხვა უცხოურ პარტნიორ საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან მჭიდრო თანამშრომლობით, ცდილობს გაიზიაროს საუკეთესო პრაქტიკა და მოამზადოს კვალიფიციური ოფიცრები, რომლებიც ეფექტურად იმსახურებენ საქართველოს თავდაცვის ძალებში.
კადეტთა საერთაშორისო კვირეული ანვითარებს მეგობრულ კავშირებს და აყალიბებს ურთიერთობებს სხვადასხვა ერის მომავალ ლიდერებს შორის. ეს გაძლევთ ყველას შესანიშნავ შესაძლებლობას გაიგოთ მეტი საქართველოსა და მისი კულტურის შესახებ.
დიდი იმედი მაქვს, რომ თქვენს ქვეყნებში დაბრუნდებით დაუვიწყარი მოგონებებით საქართველოზე!’’ - აღნიშნა ეროვნული თავდაცვის აკადემიის რექტორმა, ბრიგადის გენერალმა მამია ბალახაძემ.

The seventh international cadet week was held at the National Defence Academy, which was opened by the Rector of the Academy, Brigadier General Mamia Balakhadze, with a welcome speech.
51 participants of 11 countries from 15 different Georgian and foreign educational institutions visited the Academy within the framework of the event.
Students of the Aviation University of Georgia and Batumi State Naval Academy, cadets of the Cadet Military Lyceum, and Junkers of the Academy took part in the international week along with the cadets of the military schools of the USA, Canada, Great Britain, the Czech Republic, Jordan, Azerbaijan, Latvia, Poland, Romania, and Ukraine.
During the week, the participants were involved in various academic, military, and cultural-cognitive events. The program of the international week was busy and diverse: with presentations of educational institutions, evenings of global culture, sports competitions, and tours.
The international week aims to strengthen cooperation with leading foreign higher military schools and familiarize the guests with the National Defence Academy and Georgia in general.
"First of all, I would like to express my sincere gratitude towards you and your educational institutions for participating in our event. We believe that the event is of special importance because it gives Georgian participants and our foreign guests a special opportunity to meet and learn from each other. Your participation implies the formation and development of strong links between our universities in terms of education and culture.
In addition, it allows for further strengthening of the partnership in the field of military education. Therefore, the National Defence Academy, in close cooperation with other foreign partner educational institutions, strives to share best practices and train qualified officers who will effectively serve in the Defence Forces of Georgia.
International Cadet Week develops friendships and builds relationships between future leaders of different nations. This gives you all a great opportunity to learn more about Georgia and its culture.
I hope you will return to your countries with unforgettable memories of Georgia!'' - noted the Rector of the National Defence Academy, Brigadier General Mamia Balakhadze.