სსიპ- დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიამ და ნორვეგიის თავდაცვის უნივერსიტეტის კოლეჯმა (NDUC), ურთიერთ თანამშრომლობის ფარგლებში 2023 წლის 10-11 ოქტომბერს ქ. თბილისში (სასტუმრო ბილტმორში) ჩატაარეს ჰიბრიდულ რეჟიმში რიგით მეორე ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენცია თემაზე - „დისტანციური სწავლება, გამოწვევები და მომავალი“, სადაც მონაწილეობა მიიღეს სხვადასხა ქვეყნის წარმომადგენლებმა, მათ შორის საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სისტემაში დასაქმებულმა პირებმა.
კონფერენციას ესწრებოდა გენერალ-მაიორი თოდორ დოჩევი, რომელიც წარმოადგენდა ბულგარეთის რაკოვსკის ეროვნული თავდაცვის კოლეჯს. კონფერენციაზე მონაწილეთა შორის იყვნენ: ჩეხეთის რესპუბლიკის, ნიდერლანდების სამეფოს, დანიის სამეფოს, ნორვეგიის სამეფოს, სომხეთის რესპუბლიკის, ნატო-ს თავდაცვის განათლების განვითარების პროგრამის ელექტრონული აკადემიის, სამხედრო მედიცინის ცენტრის და თავდაცვის კოლეჯის წარმომადგენლები. კონფერენციას დისტანციურად დაესწრნენ და გამოცდილება გაუზიარეს ამერიკის შეერთებული შტატების ჯეფერსონის ინსტიტუტის პრეზიდენტმა და უკრაინის ეროვნული თავდაცვის უნივერსიტეტის დისტანციური ცენტრის ხელმძღვანელმა. ქართულ მხარეს აკადემიის ხელმძღვანელ პირებთან ერთად წარმოადგენდნენ განათლების სარდლობის, J - 7 -ის დეპარტამენტის და კიბერუსაფრთხოების ბიუროს თანამშრომლები.
კონფერენციაზე გამომსვლელებმა წარმოადგინეს მოხსენებები, რომელიც შეეხებოდა დისტანციურ სწავლებაში არსებულ სიახლეებსა და გამოწვევებს. ასევე, მოხდა დანერგილი პრაქტიკის გაზიარება და სამომავლო პერსპექტივების განხილვა.

LEPL David Aghmashenebeli National Defence Academy of Georgia and the Norwegian Defense University College (NDUC), within the framework of mutual cooperation, on October 10-11, 2023. The Biltmore Hotel in Tbilisi hosted the second annual international conference on "Distance Learning: Challenges and the Future." Representatives from various countries, including employees of the Georgian Ministry of Defence, took part in the event.
The National Defence College of Rakovski, Bulgaria was represented by Major General Todor Dochev at the conference. The conference was attended by representatives from various countries including the Czech Republic, the Kingdom of the Netherlands, the Kingdom of Denmark, the Kingdom of Norway, and Armenia. Additionally, representatives from the Electronic Academy of the NATO Defense Education Development Program, the Military Medical Center, and the Defence College were also present at the conference. At the conference, the President of the Jefferson Institute of the United States of America and the Head of the Distance Learning Center of the National Defence University of Ukraine shared their experience remotely. The Georgian delegation was represented by the Education Command, J-7 Department, Cyber Security Bureau employees, and the leadership from the Academy.
During the conference, speakers presented reports on innovations and challenges in distance learning, shared implemented practices, and discussed future perspectives.