ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში რიგით მერვე კადეტთა საერთაშორისო კვირეული გაიმართა, რომელიც აკადემიის რექტორმა, ბრიგადის გენერალმა მამია ბალახაძემ მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
აკადემიას, ღონისძიების ფარგლებში 12 ქვეყნის 62 მონაწილე  სტუმრობდა 19 სხვადასხვა ქართული და უცხოური საგანმანათლებლო დაწესებულებიდან.
საერთაშორისო კვირეულში მონაწილეობას აშშ-ის, კანადის, საბერძნეთი, იორდანიის, აზერბაიჯანის,  პოლონეთის, რუმინეთის, იტალიის, ჩრდილო მაკედონიის, თურქეთის, შვედეთისა და საფრანგეთის სამხედრო სასწავლებლების კადეტებთან ერთად საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტის და ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემიის სტუდენტები, კადეტთა სამხედრო ლიცეუმის კადეტები და აკადემიის იუნკერები იღებდნენ.
კვირეულის ფარგლებში მონაწილეებიი ჩართული იყვნენ სხვადასხვა სახის აკადემიურ, სამხედრო და კულტურულ-შემეცნებით ღონისძიებებში. საერთაშორისო კვირეულის პროგრამა დატვირთული და მრავალფეროვანი იყო: სასწავლო დაწესებულებების პრეზენტაციებით, საერთაშორისო კულტურის საღამოებით, სპორტული შეჯიბრებებით და ექსკურსიებით.
,,უპირველეს ყოვლისა, მინდა გამოვხატო ჩემი გულწრფელი მადლობა პირადად თქვენი და თქვენი საგანმანათლებლო დაწესებულებების მიმართ, ჩვენს ღონისძიებაში მონაწილეობისთვის. მიგვაჩნია, რომ ღონისძიებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს, რადგან ის ქართველ მონაწილეებს და ჩვენს უცხოელ სტუმრებს განსაკუთრებულ შესაძლებლობას აძლევს შეხვდნენ და ისწავლონ ერთმანეთისგან. თქვენი მონაწილეობა გულისხმობს ჩვენს უნივერსიტეტებს შორის მყარი კავშირების ჩამოყალიბებას და განვითარებას განათლებისა და კულტურის კუთხით.
გარდა ამისა, საშუალებას იძლევა კიდევ უფრო გაამყაროს პარტნიორობა სამხედრო განათლების სფეროში. ამიტომ, ეროვნული თავდაცვის აკადემია სხვა უცხოურ პარტნიორ საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან მჭიდრო თანამშრომლობით, ცდილობს გაიზიაროს საუკეთესო პრაქტიკა და მოამზადოს კვალიფიციური ოფიცრები, რომლებიც ეფექტურად იმსახურებენ საქართველოს თავდაცვის ძალებში.
კადეტთა საერთაშორისო კვირეული ავითარებს მეგობრულ კავშირებს და აყალიბებს ურთიერთობებს სხვადასხვა ერის მომავალ ლიდერებს შორის. ეს გაძლევთ ყველას შესანიშნავ შესაძლებლობას შეიცნოთ მეტი საქართველოსა და მისი კულტურის შესახებ.
დიდი იმედი მაქვს, რომ თქვენს ქვეყნებში დაბრუნდებით დაუვიწყარი მოგონებებით საქართველოზე!’’ - აღნიშნა ეროვნული თავდაცვის აკადემიის რექტორმა, ბრიგადის გენერალმა მამია ბალახაძემ.

The National Defence Academy hosted the eighth International Cadet Week, which was inaugurated by the Rector of the Academy, Brigadier General Mamia Balakhadze, with a welcoming speech. The event brought together 62 participants from 19 different Georgian and foreign educational institutions across 12 countries to visit the Academy.
Cadets from various military schools around the world, including the USA, Canada, Greece, Jordan, Azerbaijan, Poland, Romania, Italy, North Macedonia, Turkey, Sweden, and France, along with students from the Aviation University of Georgia and Batumi State Naval Academy, participated in the international cadet week. During this event, all participants took part in academic, military, and cultural-cognitive activities. The program of the international week was packed with presentations about educational institutions, international cultural evenings, sports competitions, and excursions.
The international week aims to strengthen cooperation with leading foreign higher military schools, as well as to introduce the National Defence Academy and Georgia in general to the guests.
"First of all, I would like to express my sincere gratitude to you and your educational institutions for participating in our event. We believe that this event is extremely valuable as it provides Georgian participants and our foreign guests with a special opportunity to meet and learn from each other. Your participation fosters strong links between our universities in terms of education and culture and reinforces our partnership in the field of military education. Therefore, the National Defence Academy, in close cooperation with other foreign partner educational institutions, strives to share best practices and train competent officers who will serve effectively in the Defence Forces of Georgia. The International Cadet Week also helps build friendships and relationships between future leaders of different nations and gives you a unique opportunity to learn more about Georgia and its culture. I sincerely hope that you will leave with unforgettable memories of Georgia and continue to strengthen our partnership in the future!" - said the Rector of the National Defence Academy, Brigadier General Mamia Balakhadze, in his welcoming speech.