ავღანეთის მისიაში წამსვლელ სამხედრო მოსამსახურეებს გაეროს „ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების“ რეზოლუციებსა და „კეთილსინდისიერების ამაღლების“ საკითხებზე პირველად ჩაუტარდა სპეციალური სწავლება. გაეროს აღნიშნული რეზოლუციები კონფლიქტების დროს ქალთა უფლებების დაცვაზე, უსაფრთხოების სექტორში ქალთა წარმომადგენლობის გაზრდაზე და კონფლიქტების მოგვარებაში ქალთა აქტიურ მონაწილეობაზე ამახვილებს ყურადღებას. „კეთილსინდისიერების ამაღლების“ პროგრამა სამხედრო მოსამსახურეებში კეთილსინდისიერების განმტკიცებასა და კორუფციულ რისკებზე მათი მხრიდან ადეკვატური რეაგირებას ისახავს მიზნად.
ამ საკითხებზე განსაკუთრებული აქცენტის გაკეთება ემსახურება თავდაცვის სამინისტროს ერთ-ერთი უმთავრეს პრიორიტეტს - საუკეთესო საერთაშორისო სტანდარტების, პროფესიონალი და კეთილსინდისიერი შეიარაღებული ძალების ფორმირებას. თანამედროვე ქართული შეიარაღებული ძალების სახე არის სამხედრო მოსამსახურე, რომელიც კარგად იცნობს, პატივს სცემს და იცავს ქალის უფლებებს და თავისუფალია კორუფციული გავლენისგან.
სპეციალური სწავლება საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ეროვნული თავდაცვის აკადემიის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა, მაია ავალიანმა, აკადემიის სამეთაურო საშტაბო სკოლის ბრძოლის საფუძვლების განყოფილების უფროსმა ინსტრუქტორმა, ვიცე-პოლკოვნიკმა თეიმურაზ ბუცხრიკიძემ და კაპიტნის საკარიერო სკოლის მანევრის კაპიტნის საკარიერო კურსის უფროსმა ინსტრუქტორმა, კაპიტანმა გიორგი თვაურმა, სამინისტროს საერთაშორისო სამართლის სამმართველოს უფროსმა, გიორგი ამანათიძემ, ამავე სამმართველოს უფროსის მოადგილემ, ოთარ დუღაშვილმა ჩაატარეს.
ამ საკითხებზე სწავლებები მისიაში მონაწილე ყველა სამხედრო მოსამსახურეს ჩაუტარდება. მომავალში გადასროლისწინა წვრთნას დაემატება ტრეფიკინგის თემაც. აღნიშნული საკითხები ჩაიდება ეროვნული თავდაცვის აკადემიის საბაკალავრო პროგრამების და სპეციალური სკოლების მოსამზადებელ პროგრამებშიც.

Lecture for the Military Servicemen Going to Afghanistan
The military servicemen getting ready for the deployment to Afghanistan were given a special training for the first time on such topics as “Resolutions on Women, Peace and Security” and “Building Integrity”. The UN resolutions place a focus on the protection of women`s rights, increasing women`s representation in security sector and on the active participation of women in conflict resolution process. “Building Integrity” program is oriented to strengthen honesty in military personnel and encourage them to adequately respond to the risks of corruption.
Making a special emphasis on the above-mentioned issues aims at the formation of professional armed forces and at the introduction of international standards which are among the top priorities of Ministry of Defence. A military servant is the face of modern army who is well aware of the women`s rights, respects and protects them and is free of the impact of corruption.
The training was led by the Head of Administration of National Defence Academy of MoD Maia Avaliani, Chief Inspector of Command and General Staff College LTC Teimuraz Butskhrikidze, Chief Inspector of Maneuver Captain Career Course of Captain Career School, Captain Giorgi Tvauri, Chief of Division of International Law Giorgi Amanatidze and Deputy Chief of the same Division Otar Dughashvli.
The trainings on these issues will be held for all military servicemen. Pre-deployment trainings will also include a trafficking issue. These topics will be taught to the NDA students too as part of bachelor programs and the programs of special schools.