ეროვნული უსაფრთხოებისა და დიპლომატიური კურსი თავდაცვის უწყების თანამშრომლებისთვის
თავდაცვის უწყების თანამშრომლებისთვის ეროვნული უსაფრთხოებისა და დიპლომატიური კურსი დღეს ოფიციალურად დასრულდა. მსმენელებს კურსის წარმატებით დასრულება თავდაცვის მინისტრმა ირაკლი ალასანიამ მიულოცა და სერთიფიკატები გადასცა:
„თავდაცვის სამინისტროსა და შეიარაღებული ძალების წარმომადგენლებმა უსაფრთხოების და დიპლომატიის კურსი დღეს დაამთავრეს. კურსი თავდაცვის სამინისტროს აკადემიასთან ერთად შეიმუშავა, მოამზადა და განახორციელა გეოპოლიტიკური კვლევების ცენტრმა. იყო მრავალმხრივი განხილვები, კონკრეტული დიალოგები და დისკუსიები, როგორც ეროვნული უსაფრთხოების, ასევე, სამხედრო დიპლომატიის, სამხედრო პროტოკოლის და თავდაცვის მენეჯმენტის საკითხებზე. სამხედრო მოსამსახურეებსა და სამოქალაქო პირებს მიეცათ კიდევ უფრო ღრმა ანალიზის გაკეთების შესაძლებლობა, თუ როგორ უნდა იმართოს თავდაცვის სისტემა და სწორი ანალიზი გაუკეთდეს ჩვენი ქვეყნის ირგვლივ შექმნილ გეოპოლიტიკურ გარემოს“ - განაცხადა ირაკლი ალასანიამ.
კურსის დასრულების ცერემონიალს თავდაცვის მინისტრის მოადგილე თამარ ქაროსანიძე, ეროვნული თავდაცვის აკადემიის რექტორი ზურაბ აგლაძე, ასევე გეოპოლიტიკური კვლევების საერთაშორისო ცენტრის ხელმძღვანელი თენგიზ ფხალაძე დაესწრნენ და კურსის შესახებ ისაუბრეს.
კურსი დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიის ორგანიზებით, გეოპოლიტიკური კვლევების საერთაშორისო ცენტრის მიერ განხორციელდა. ეროვნული უსაფრთხოებისა და დიპლომატიის სპეციალური კურსი 2013 წლის სექტემბერში დაიწყო. საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და გენერალური შტაბის 20-მა თანამშრომელმა ეკონომიკური უსაფრთხოება, მოლაპარაკებების წარმოების ხელოვნება, კონფლიქტები და დიპლომატია, დიპლომატიური პროტოკოლი და საქმიანი ურთიერთობების ეტიკეტი, თავდაცვა და უსაფრთხოება, დაზვერვის თეორია და პოლიტიკური ანალიზის ხელოვნება შეისწავლა.
საკითხების განხილვა ინტერაქტიულ ფორმატში მიმდინარეობდა. ექვსი თვის განმავლობაში კურსის მონაწილეებს ლექციებს გეოპოლიტიკური კვლევის საერთაშორისო ცენტრის ექსპერტები უკითხავდნენ.

National Security and Diplomacy Course for MoD Personnel
National Security and Diplomacy Course for the personnel of Defence Ministry was officially completed today. Defence Minister Irakli Alasania congratulated the students on successful completion of the course and awarded them with certificates:
"The representatives of the Ministry of Defence and the Armed Forces finished Security and Diplomacy course today. International Centre for Geopolitical Studies elaborated, prepared and implemented the course in cooperation with the National Defence Academy. During the course the participants had many discussions, specific conversations and debates; they also referred to national security, military diplomacy, military protocol and defence management issues. Civilians and military servicemen had opportunity to deepen in analysis how to manage the defence structure and make appropriate assessment of the geopolitical environment in the region", outlined Defence Minister Irakli Alasania.
Deputy Defence Minister Tamar Karosanidze, Rector of National Defence Academy Zurab Agladze and Head of the International Geopolitical Research Center Tengiz Pkhaladze attended the course closing ceremony and spoke about the classes.
The course under the organizations of Davit Agmashenebeli National Defence Academy of Georgia was implemented by International Centre for Geopolitical Studies. National Security and Diplomacy Course began in September 2013. Within the course 20 representatives of the MoD and General Staff learned economy security issues, skills of negotiations, conflicts and diplomacy, diplomatic protocol and etiquette, defence and security, intelligence theory and political analysis.
The course participants discussed the issues in an interactive format. Within six months of the course the experts of International Centre for Geopolitical Studies delivered lectures to the personnel of the MoD and GS.