ფიცის დადების ცერემონია ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში
საქართველოს შეიარაღებულ ძალებს 98 ოფიცერი შეემატა. დღეს, მათ დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიის სამწყობრო მოედანზე ღვთისა და ერის წინაშე ფიცი დადეს. დღეიდან მათ ოფიცრის პირველადი წოდება - ლეიტენანტი მიენიჭებათ.
აკადემიის პირადმა შემადგენლობამ და მოწვეულმა სტუმრებმა წუთიერი დუმილით საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და საერთაშორისო მისიებში დაღუპული ქართველი სამხედრო მოსამსახურეების ხსოვნას პატივი მიაგეს.
საზეიმო ღონისძიებას საქართველოს პრეზიდენტი გიორგი მარველაშვილი, თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ალასანია და გენერალური შტაბის უფროსი, გენერალ-მაიორი ვახტანგ კაპანაძე დაესწრნენ.
საქართველოს შეიარაღებული ძალების უმაღლესმა მთავარსარდალმა უმცროს ოფიცრებს კურსის დასრულება მიულოცა: „ახალი ოფიცრობა შეემატა ქართულ შეიარაღებულ ძალებს. ეს არის ინტელექტუალი, პროფესიონალი ოფიცრების ახალი თაობა. ისინი გააძლიერებენ ჩვენი ქვეყნის თავდაცვისუნარიანობას. მე კიდევ ერთხელ ვულოცავ მათ ამ ღირშესანიშნავ დღეს“.
კურსდამთავრებულებს სიტყვით საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა ირაკლი ალასანიამ და გენერალური შტაბის უფროსმა გენერალ-მაიორმა ვახტანგ კაპანაძემ მიმართეს.
ირაკლი ალასანიამ ოფიცრებს კურსის წარმატებით გავლა მიულოცა, კარიერული წინსვლა უსურვა და სამხედრო მოსამსახურის პროფესიის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი: „მქონდა ბედნიერება მენახა მათი სამხედრო მომზადების დონე, როცა ბრიგადებში სტაჟირებაზე იყვნენ. მინდა ვთქვა, რომ დღევანდელი შემატებით საქართველო კიდევ უფრო ძლიერი გახდა. მე დარწმუნებული ვარ მათ განათლებაშიც, პროფესიონალიზმშიც და ვიცი, რომ ის ქვედანაყოფები რომელსაც ისინი წარუძღვებიან, იქნება ერთ-ერთი ყველაზე ბრძოლისუნარიანი“.
ღონისძიებას ასევე დაესწრნენ უშიშროების საბჭოს მდივანი ირინა იმერლიშვილი, თავდაცვის მინისტრის მოადგილე მიხეილ დარჩიაშვილი, შეიარაღებული ძალების მთავარი სერჟანტი ალუდა კოპალიანი, თავდაცვის აკადემიის და გენერალური შტაბის ხელმძღვანელი პირები, ასევე, კურსდამთავრებულების ოჯახის წევრები.
საზეიმო ღონისძიების დასრულების შემდეგ, პირადი შემადგენლობა საქართველოს შეიარაღებული ძალების კაპელანმა, მამა დავითმა დალოცა. თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო-სასულე ორკესტრის მიერ საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნი შესრულდა.
ქვეით ოფიცერთა მომზადების კურსი 50 კვირას მოიცავდა, რომლის ფარგლებშიც მსმენელები სხვადასხვა სამხედრო დისციპლინას ეუფლებოდნენ. მიმდინარე წელს ქვეით ოფიცერთა მომზადების კურსზე 150 მსმენელი ჩაირიცხა. 35 კვირიანი სწავლების შემდეგ, კურსის მსმენელები სპეციალობების შესაბამისად, ქვეით ოფიცერთა მომზადებისა და ავიაციის უმცროს ოფიცერთა მომზადების კურსებზე გადანაწილდნენ.
დღეს, ქვეით ოფიცერთა მომზადების კურსი, მსუბუქი ქვეითი სპეციალობით 80-მა მსმენელმა დაასრულა. ავიაციის უმცროს ოფიცერთა მომზადების კურსი, საავიაციო შეიარაღების ტექნიკოსის, საფრენი აპარატების და საავიაციო ძრავების ტექნიკოსის, საფრენი აპარატების საავიაციო და რადიოელექტრონული მოწყობილობების ტექნიკოსის სპეციალობით 18-მა მსმენელმა გაიარა.
დღეიდან კურსდამთავრაბულები სხვადასხვა ქვედანაყოფში გადანაწილდებიან და საქართველოს შეიარაღებულ ძალებში გააგრძელებენ მსახურს.

98 officers have joined the Georgian Armed Forces. They have sworn an oath before the God and the nation at the drill ground of Davit Agmashenebeli National Defence Academy. From today, they will be granted the rank of a lieutenant- an initial rank of an officer.
The NDA personnel and invited guests paid tribute to the memory of the Georgian military servicemen killed in action during the fights for Georgia’s territorial integrity and international missions by holding a minute of silence.
President of Georgia Giorgi Margvelashvili, Minister of Defence Irakli Alasania and Chief of the GS of GAf Major-General Vakhtang Kapanadze attended a solemn event.
Supreme Commander in Chief of Georgia congratulated the officers on the accomplishment of the course: “a new wave of intellectual and professional officers has joined the GAF. They will be able to strengthen our countries’ defence capabilities. I congratulate them on this wonderful day”.
Minister of Defence and Chief of the GS addressed the Academy graduates. Irakli Alasania congratulated the officers on the successful accomplishment of the course, wished them professional development and stressed importance of a soldier’s profession.
“I was happy to witness their military preparedness level when they were passing practice in the brigades. Georgia has become stronger after these officers enlisted in the army. I am sure in their level of education and professionalism and know that the military units under their command will be among one of the most battle worthy”.
Secretary of National Security Council Irina Imerlishvili, Deputy Defence Minister Mikheil Darchiashvili, Sergeant Major of GAF Aluda Kopaliani, NDA and GS leading officials as well as the family members of the course graduates attended the event.
After a solemn ceremony Farther Davit, Chaplain of the GAF blessed the military personnel. The MoD military brass band performed the state anthem.
Infantry Officers’ Training Course included 50 weeks. Under the course program, the students studied different disciplines. 150 students have enlisted in the Infantry Officers’ Training Course. After 35 week-long preparation the course graduates were sent to attend different Infantry Officers’ and Air Officers’ training courses.
Today, 80 students have finished Infantry Officers’ Training Course having specialized in light infantry skills. Junior Air Officers’ Training Course was attended by 18 students and majored in the following specialties: air armament technician, aircrafts’ and air motors’ technician, aircrafts radio electric devices’ technician.