დღეს, ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში ჩატარდა სწავლება გენდერულ თანასწორობასა და გაეროს უშიშროების საბჭოს № 1325, 1820, 1888, 1889 და 1960 რეზოლუციებთან დაკავშირებით, სადაც მონაწილეობას იღებდნენ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს გენდერული თანასწორობის მონიტორინგის ჯგუფის მიერ ჩატარებული გენდერული მრჩევლის არჩევნებში გამარჯვებული პირები.
აღნიშნული პირები წარმოადგენენ თავდაცვის სამინისტროში შემავალ სტრუქტურულ ერთეულებში უკვე არსებული გენდერული მრჩევლების მეწყვილეებს.
გენდერული მრჩევლებისათვის სწავლება ჩაატარეს თავდაცვის სამინისტროს გენდერული თანასწორობის მონიტორინგის ჯგუფის წევრებმა, ეროვნული თავდაცვის აკადემიის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა, ქალბატონმა მაია ავალიანმა და თავდაცვის სამინისტროს საერთაშორისო სამართლის სამმართველოს უფროსმა, ბატონმა გიორგი ამანათიძემ.
ამ ეტაპისთვის თავდაცვის სფეროში დაცულია გენდერული მრჩევლების სქესთა შორის ბალანსი, რაც ხელს შეუწყობს თავდაცვის სამინისტროს გენდერული თანასწორობის სტრატეგიით განსაზღვრული ამოცანების ეფექტურ შესრულებას.
საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და შეიარაღებული ძალების დემოკრატიული კონტროლის ჟენევის ცენტრის (DCAF) თანამშრომლობის ფარგლებში, 30-31 ოქტომბერს ჩატარდება სწავლების მეორე ნაწილი, რომელსაც ყველა გენდერული მრჩეველი დაესწრება.

Today, was held the training regarding the Gender Equality and United Nations Security Council Resolutions № 1325, 1820, 1888, 1889 and 1960. The participants of the training were the winners of the Gender Advisers’ Election, held by the Gender Equality Monitoring Group of the Ministry of Defence of Georgia.
Above mentioned gender advisers are the partners of the advisers who were already appointed at the different structural units of the Ministry of Defence of Georgia.
The Head of NDA Administration, Mrs. Maia Avaliani and the Head of the International Law Division of the Ministry of Defence, Mr. Giorgi Amanatidze conducted the training for the gender advisers.
At this point there is a gender balance at the Defence sector, which is the starting point for achieving the objectives of the Gender Equality Strategy collaborated by the Ministry of Defence.
In the framework of the collaboration between the Ministry of Defence of Georgia and the Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces (DCAF), the second part of the training will be held on 30th and 31st of October.