უმცროს ოფიცერთა სკოლის კურსდამთავრებულებმა ფიცი დადეს
მათ დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიის სამწყობრო მოედანზე ღვთისა და ერის წინაშე ოფიცრის ფიცი დადეს. დღეიდან მათ ოფიცრის პირველადი წოდება - ლეიტენანტი მიენიჭებათ.
საზეიმო ღონისძიებას საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და გენერალური შტაბის ხელმძღვანელი პირები დაესწრნენ. თავდაცვის მინისტრმა, მინდია ჯანელიძემ უმცროს ოფიცრებს კურსის წარმატებით დასრულება მიულოცა და კარიერული წინსვლა უსურვა.
„პირველ რიგში მინდა მივულოცო ამ ადამიანებს შეიარაღებული ძალების რიგებში შესვლა. ასევე შეიარაღებულ ძალებსაც ვულოცავ ახალ შევსებას. დღეს, 111 ოფიცერი შეემატა ოფიცერთა კორპუსს. ეს ძალიან მნიშვნელოვანი მოვლენაა, რადგან ძლიერი ოფიცერი ძლიერ შეიარაღებულ ძალებს ნიშნავს. ეს პროცესი აუცილებლად უნდა გაგრძელდეს. ცოტა ხანში კიდევ ერთ შევსებას ველოდებით. ოფიცერთა კორპუსის მომზადება ეს არის ჩვენი ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტი“ - განაცხადა მინდია ჯანელიძემ.
კურსდამთავრებულებს სიტყვით მიმართა ასევე, გენერალური შტაბის უფროსმა, გენერალ-მაიორმა ვახტანგ კაპანაძემ.
აკადემიის პირადმა შემადგენლობამ და მოწვეულმა სტუმრებმა წუთიერი დუმილით საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და საერთაშორისო მისიებში დაღუპული სამხედრო მოსამსახურეების ხსოვნას პატივი მიაგეს. საზეიმო ღონისძიების დასრულების შემდეგ, პირადი შემადგენლობა აკადემიის მოძღვარმა, მამა თადეოზმა დალოცა. თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო-სასულე ორკესტრმა საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნი შეასრულა.
ღონისძიებას თავდაცვის სამინისტროს, აკადემიისა და გენერალური შტაბის ხელმძღვანელი პირები, ასევე, კურსდამთავრებულების ოჯახის წევრები დაესწრნენ.
ოფიცერთა მომზადების კურსი 25 კვირას მოიცავდა, რომლის ფარგლებშიც მსმენელები სხვადასხვა სამხედრო დისციპლინას დაეუფლნენ. დღეიდან კურსდამთავრაბულები სხვადასხვა ქვედანაყოფში გადანაწილდებიან და საქართველოს შეიარაღებულ ძალებში გააგრძელებენ მსახურს.

111 officers joined the Georgian Armed Forces. They have sworn an officer’s oath before the God and the nation at the drill ground of Davit Aghmashenebeli National Defence Academy. From today, they will be granted the rank of a lieutenant - an initial rank of an officer.
The leadership of the MoD and General Staff attended the solemn ceremony. Defence Minister Mindia Janelidze congratulated to the junior officers on the successful accomplishment of the course and wished them professional development.
“First of all, I would like to congratulate these youngsters on joining the Armed Forces. Today the Georgian officers’ corps increased by 111 officers. This is a very important event as strong officer means strong armed forces. This process needs to be continued. Soon one more contingent will join our army. Successful and well-prepared officers’ corps is one of our priorities”, stated Minister Mindia Janelidze.
Chief of General Staff of the GAF, Major General Vakhtang Kapanadze addressed the junior officers as well.
The NDA personnel and invited guests paid tribute to the memory of the military servicemen killed in action during the fights for Georgia’s territorial integrity and international missions by holding a minute of silence. After a solemn ceremony Chaplain of the NDA, Farther Tadeoz blessed the military personnel. The MoD military brass band performed the state anthem.
The leadership of Defence Ministry, National Defence Academy and General Staff of the GAF, also family members of the graduates attended the solemn ceremony.
Officers’ Training Course lasted for 25 weeks. Under the course program, the students studied different disciplines. The course graduates will be sent to different units to continue service in the GAF.