ღია კარის დღე ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში
დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში აბიტურიენტებისთვის "ღია კარის დღე" გაიმართა. ახალგაზრდებს აკადემიის რექტორმა, პოლკოვნიკმა ირაკლი გეგეჭკორმა უმასპინძლა.
აკადემიის ხელმძღვანელობამ აბიტურიენტებს საბაკალავრო სკოლაში მიღების პირობები გააცნო და არსებული საგანმანათლებლო და გაცვლითი პროგრამების შესახებ პრეზენტაცია წარუდგინა. მომავალმა სტუდენტებმა უმაღლეს სამხედრო სასწავლებელში სწავლის უპირატესობასა და სხვა მნიშვნელოვან დეტალებზეც მიიღეს ინფორმაცია.
მოგვიანებით, აბიტურიენტებს აკადემიის მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის დათვალიერებისა და საცხოვრებელი პირობების გაცნობის საშუალებაც მიეცათ.
ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში საბუთების მიღება 31 მარტიდან 19 ივნისის ჩათვლით იწარმოებს. ერთიან ეროვნულ გამოცდებამდე აბიტურიენტები გაივლიან აკადემიის შიდა ტურებს: სამედიცინო შემოწმება, გასაუბრება და ფიზიკური მომზადება. ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე ბარდება შემდეგი საგნები - ქართული ენა, ზოგადი უნარები, უცხო ენა და მათემატიკა.
2015-2016 აკადემიური წლისთვის ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში მიღება ხორციელდება მენეჯმენტისა და ინფორმატიკის საბაკალავრო პროგრამებზე. იუნკერები თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი მატერიალურ-ტექნიკური ბაზით, საცხოვრებელი ადგილით, კვებით, ფორმითა და სამედიცინო მომსახურებით იქნებიან უზრუნველყოფილნი.
აკადემიის დასრულების შემდეგ კურსდამთავრებული ბაკალავრის ხარისხსა და ლეიტენანტის სამხედრო წოდებას იღებს. ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში სწავლას საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო აფინანსებს.

Today, Davit Agmashenebeli National Defence Academy for the University entrants was held “Open Door Day”. Rector of the Academy, Colonel Irakli Gegechkori hosted the school pupils.
The leadership of the academy thoroughly informed the applicants about the entrance exams, advantages of studying at the higher military institution, studying process at the NDA and living conditions and other important details. Later on the visitors viewed infrastructure and material-technical base.
Receiving application at National Defence Academy will start from March 31 and finish on June 19. The applicants will undergo a medical check-up before united national exams and pass a physical test. After that they will have to pass exams in Georgian language, general skills, foreign language and mathematics.
For the 2015-2016 academic year applicants will be admitted at Management and Information Technology programmes. The Junkers will be provided by modern material-technical base, accommodation, nutrition, uniforms and medical service.
The NDA graduates will be awarded with the Bachelor degree and military rank of Lieutenant. Studying at the NDA is financed by the Ministry of Defence of Georgia.