ქართველი მსმენელები სამშობლოში ჩამოასვენეს
ნიუ-ჯერსის შტატში ავტოავარიის შედეგად დაღუპული აშშ-ის სანაპირო დაცვის აკადემიის ორი ქართველი მსმენელის, რიგითების - სოსო მაკარიძისა და ბესარიონ გორჯოლაძის ცხედრები საქართველოში დღეს ჩამოასვენეს.
თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში გამართულ სამგლოვიარო ცერემონიალს საქართველოს თავდაცვის მინისტრის მოადგილეები, გოჩა რატიანი და ლევან ღირსიაშვილი, ასევე გენერალური შტაბის უფროსი, გენერალ-მაიორი ვახტანგ კაპანაძე მოადგილეებთან ერთად დაესწრნენ. აეროპორტში იმყოფებოდნენ დაღუპულთა ოჯახის წევრები და ახლობლები. ჩამოსვენების პროცესს დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიის რექტორი, პოლკოვნიკი ირაკლი გეგეჭკორი, თავდაცვის უწყებისა და აკადემიის ხელმძღვანელი პირები და იუნკერები დაესწრნენ. დაღუპული ახალგაზრდებისთვის პატივის მისაგებად სამგლოვიარო ცერემონიალზე ასევე იმყოფებოდნენ თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე ირაკლი სესიაშვილი და საქართველოში აშშ-ის საელჩოს წარმომადგენლები.
ბორტს, რომლითაც საქართველოში დაღუპული სამხედროების ცხედრები ჩამოასვენეს, აშშ-ის სანაპირო დაცვის აკადემიის დელეგაცია, კონტრადმირალ დავიდ კალაჰანის ხელმძღვანელობით, აშშ-ში საქართველოს თავდაცვის ატაშე, ვიცე-პოლკოვნიკი ვეფხია ჩალაბაშვილი, კურსანტების ჯგუფელები, რიგითები - გიორგი ტალახაძე და ელდარ საგანელიძე, ასევე, ამერიკელი მეგობრები ჩამოყვნენ.
სამგლოვიარო ცერემონიალზე იმყოფებოდნენ ეროვნული გვარდიის საპატიო ყარაული და სამხედრო საჩვენებელი ორკესტრი, რომელმაც სამგლოვიარო მარში შეასრულა.
ხვალ ქაშუეთის წმინდა გიორგის სახელობის ეკლესიაში დაღუპული ქართველი კურსანტების პატივსაცემად სამოქალაქო პანაშვიდი გაიმართება. მოგვიანებით კი მათ ცხედრებს ოჯახებში გადაასვენებენ.
რიგითები - სოსო ალექსანდრეს ძე მაკარიძე და ბესარიონ კახას ძე გორჯოლაძე ნიუ-ჯერსის შტატში მომხდარი ავტოავარიის შედეგად დაიღუპნენ.
ქართველი კურსანტების სამშობლოში გადმოსვენებისა და დაკრძალვის ხარჯებს საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო ფარავს.

Georgian cadets deceased as a result of car accident in the state New Jersey were transferred to Georgia this evening.
Deputy Defence Ministers Gocha Ratiani and Levan Girsiashvili, as well as Chief of General Staff of the GAF, Major General Vakhtang Kapanadze together with his deputies attended the funeral ceremony at Tbilisi International Airport. The family members and relatives of the deceased cadets were at the airport as well. Rector of Davit Agmashenebeli National Defence Academy, Colonel Irakli Gegechkori, top brass of the MoD, GS, NDA and Junkers, as well as the representatives from the U.S. Embassy to Georgia and Georgian MP, Chairman of Defence and Security Committee, Irakli Sesiashvili attended the ceremony to pay a tribute to the Georgian students.
U.S. Coast Guard Academy delegation led by Rear Admiral David R. Callahan, Georgian Defence Attaché to the USA, LTC Vepkhvia Chalabashvili, as well as Georgian and U.S. group mates of the deceased cadets were on the same board of the plane.
Honored Guard and military orchestra of National Guard were at the airport as well. Military musicians performed requiem at the funeral ceremony. Tomorrow after the civil funeral rite at St. George’s Cathedral, the bodies of the deceased Georgian cadets will be transferred to their families.
Private Soso Makaridze and Private Besarion Gorjoladze died as a result of car accident in the state of New Jersey, USA.
Ministry of Defence of Georgia undertakes to cover the expenses of delivery the dead bodies of the two Georgian students from the state of New Jersey, USA including the funeral expenditures.