ლიტვის სამხედრო აკადემიის კადეტის სტაჟირება აკადემიაში
საქართველოს ეროვნულ თავდაცვის აკადემიასა და ლიტვის სამხედრო აკადემიას შორის 2014 წელს გაფორმებული მემორანდუმისა და სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, მიმდინარე წლის 15 სექტემბრიდან 25 ოქტომბრის ჩათვლით აკადემიაში სტაჟირებას გაივლის ლიტვის სამხედრო აკადემიის IV კურსის კადეტი, ანდრეი ზუბრიჩკი.
დღეს, ლიტველი კადეტი აკადემიის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელს, ვიცე-პოლკოვნიკ ვასილ კოპეიკინს და სამეცნიერო-კვლევითი ნაშრომის „რუსეთ-საქართველოს ომი და მისი გავლენა ევროპის უსაფრთხოებაზე“ ხელმძღვანელს სამეთაურო-საშტაბო სკოლის ინსტრუქტორს, ვიცე-პოლკოვნიკ გიორგი ყალიჩავას შეხვდა.
აკადემიის მხარდაჭერით, 6 კვირიანი ვიზიტის ფარგლებში, ლიტველ კადეტს საშუალება ექნება შეხვდეს თავდაცვის სამინისტროსა და სხვა სახელმწიფო უწყებების ექსპერტებს. სამეცნიერო-კვლევითი ნაშრომისთვის საჭირო ინფორმაციის მოძიების მიზნით შეხვედრები, ასევე დაგეგმილია სამეცნიერო კვლევით ცენტრ „დელტაში“, კიბერუსაფრთხოების ბიუროში, ნატო-საქართველოს სამეკავშირეო ოფისში, საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდსა და უსაფრთხოების სექტორის სხვა სახელმწიფო და არასამთავრობო დაწესებულებებთან.

Internship of the Lithuanian Military Academy Cadet at NDA
In the framework of the MoU and the Action plan signed between National Defence Academy of Georgia and the Military Academy of Lithuania, from 15th of September to 25th of October 4th year Cadet of Military Academy of Lithuania, Andrei Zubrichki will complete an internship at the NDA.
Today, the Lithuanian Cadet met with the Actin Rector of NDA, LTC Vasil Kopeikini and the Supervisor of the research paper “Georgian-Russian War and its implication to European Security” instructor of the Command and Staff School, LTC Giorgi Kalichava.
By the support of NDA, during the 6 week visit, Lithuanian Cadet will have an opportunity to meet with the experts from MoD and other State Entities. In order to gather the necessary information for the research paper the meetings are also planned with the Scientific research center "Delta", the Cyber Security Bureau, the NATO Liaison Office in Georgia, Georgian Foundation for Strategic and International Studies Fund and with other state and non-governmental institutions from the security sector.