საქართველოსა და საფრანგეთის თავდაცვის სამინისტროებს შორის არსებული ორმხრივი ხელშეკრულების ფარგლებში, ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში ერთთვიან სტაჟირებას გაივლის სენ-სირის სამხედრო სკოლის ორი მსმენელი, ლეიტენანტი ჟან-ფრანსუა ფრაისი და ლეიტენანტი მარი ლე გორეკი.
სენ-სირის სამხედრო სკოლის მსმენელები ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში იუნკერებთან ერთად გაივლიან ინგლისური ენის შემსწავლელ კურსებსა და საველე პრაქტიკულ სწავლებას. ფრანგმა ლეიტენანტებმა, ასევე მონაწილეობა მიიღეს საჩხერის სამთო მომზადების სკოლის მიერ ორგანიზებულ სამხედრო სროლებში.
სტაჟირების ფარგლებში, მსმენელებისთვის დაგეგმილია სხვადასხვა აკადემიური, სამხედრო და კულტურული ღონისძიებები. ისინი ესტუმრებიან ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის გორის რეგიონალურ ოფისს, სახელმწიფო სამხედრო სამეცნიერო-ტექნიკურ ცენტრ „დელტა“-ს, ეროვნულ სასწავლო ცენტრ კრწანისს, გიორგი ანწუხელიძის სახელობის სერჟანტთა მომზადების ცენტრსა და საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალურ შტაბს.
დღეს, ფრანგი ლეიტენანტები აკადემიის იუნკერებს შეხვდნენ. შეხვედრაზე მხარეებმა ერთმანეთს უმაღლესი სამხედრო სასწავლებლების შესახებ პრეზენტაციები წარუდგინეს. სამეთაურო-საშტაბო სკოლის ინსტრუქტორმა, ვიცე-პოლკოვნიკმა გიორგი ყალიჩავამ სტუმრებს საქართველოს ზოგადი ისტორიაც გააცნო.

Internship of the Saint-Cyr Military School Listeners at the National Defence Academy
In the framework of the Bilateral Agreement between the Ministry of Defence of Georgia and the Ministry of Defence of France, two listeners of the Saint-Cyr Military School, Second Lieutenant Jean-François Fraysse and the Second Lieutenant Marie Le Gorec will have one month internship at the National Defence Academy.
Along with the Junkers, the Listeners of the Saint-Cyr Military School will attend the English Language Courses and the field training. The French Lieutenants also participated in the military shooting organized by the Sachkhere Mountain Training School.
In the framework of the internship, different academic, military and cultural activities are planned for the Listeners. They will visit the EUMM Gori Regional Office, State Military Scientific-Technical Centre Delta, National Training Centre Krtsanisi, Giorgi Antsukhelidze Sergeant Training Centre and the General Staff of GAF.
Today, the French Lieutenants met with the NDA Junkers. During the meeting the parties delivered the presentations regarding the higher military institutions. Instructor of the Command and Staff School, LTC Giorgi Kalichava, also introduced to the guests the brief history of Georgia.