ეროვნული თავდაცვის აკადემიის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, ვიცე-პოლკოვნიკმა ვასილ კოპეიკინმა მონაწილეობა მიიღო ქალაქ ვარშავაში, პოლონეთის ეროვნული თავდაცვის უნივერსიტეტში გამართულ კომენდანტების 45-ე კონფერენციაში.
სხვადასხვა ქვეყნის უმაღლესი სამხედრო სასწავლებლების ხელმძღვანელი პირებისთვის აღნიშნული კონფერენცია ყოველწლიურად იმართება და მიზნად ისახავს მხარეებს შორის საუკეთესო პრაქტიკისა და ცოდნის გაცვლას, რათა უმაღლესმა სამხედრო სასწავლებლებმა შეძლონ თანამედროვე გამოწვევებასა და საფრთხეებთან გამკლავება.
რიგით 45-ე კონფერენციის მთავარ თემას "ალიანსისა და სტრატეგიული კომუნიკაციების სამხედრო ადაპტაცია“ წარმოადგენდა. 3 დღის განმავლობაში ძირითადი აქცენტები, თანამედროვე შეიარაღებულ ძალებში, სტრატეგიული კომუნიკაციების, სოციალური მედიისა და გენდერის როლებზე გაკეთდა. ასევე განხილულ იქნა ჰიბრიდული ომების, კიბერუსაფრთხოებისა და მსოფლიოში მიმდინარე გამოწვევებთან ნატო-ს სასწავლო კურიკულუმების ადაპტაციის საკითხები.
კონფერენციის ფარგლებში, ეროვნულ თავდაცვის აკადემიასა და ნორვეგიის ეროვნული თავდაცვის უნივერსიტეტის კოლეჯს შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმი გაფორმდა. დოკუმენტს ხელი უმაღლესი სამხედრო სასწავლებლების ხელმძღვანელმა პირებმა, ვიცე-პოლკოვნიკმა ვასილ კოპეიკინმა და კონტრადმირალმა ლუის დედიხენმა მოაწერეს.
მემორანდუმის თანახმად ეროვნულ თავდაცვის აკადემიასა და ნორვეგიის ეროვნული თავდაცვის უნივერსიტეტის კოლეჯს შორის დაგეგმილია სამხედრო განათლების სფეროში თანამშრომლობის გაღრმავება.

45th Conference of Commandants in Warsaw
The Acting Rector of the National Defence Academy of Georgia, LTC Vasil Kopeikin attended the 45th Conference of Commandants which was held in the Polish National Defence University in Warsaw.
The Conference is held annually for the leaders of the Higher Military Institutions of different countries in order to facilitate the exchange of knowledge and best practices for making military educational institutions fit for future challenges and threats.
The theme of the 45th Conference was the 45th Conference had the theme “Military adaptation of the alliance and strategic communication”. During three days the focus was on the role of strategic communications, social media and gender in modern armed forces, as well as the incorporation of hybrid warfare and cyber warfare into the curriculum of the military institutions.
In the framework of the Conference, the Acting Rector of NDA, LTC Vasil Kopeikin and the Commandant of the Norwegian Defence University College, Rear Admiral Louise Dedichen signed the Memorandum of Understanding.
In the framework of the MoU the parties will further strengthen the existing friendly relations and  boost the cooperation between the institutions.