აკადემიაში იუნკერების საბაკალავრო ნაშრომების დაცვა დასრულდა
ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში საბაკალავრო სკოლის მეოთხე კურსის იუნკერების საბაკალავრო ნაშრომების დაცვა დასრულდა. სამი დღის განმავლობაში იუნკერებმა კომისიის წევრებს წარუდგინეს ნაშრომები ინფორმატიკისა და მენეჯმენტის მიმართულებებით.
საბაკალავრო ნაშრომების დაცვას ეროვნული თავდაცვის აკდემიის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი, ვიცე-პოლკოვნიკი ვასილ კოპეიკინი, რექტორის მოადგილე, ბატონი ერეკლე ჩიგოგიძე, საბაკალავრო სკოლის დირექტორი, პროფესორი მანანა მაღრაძე, საბაკალავრო სკოლის პროფესორ-მასწავლებლები და მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
საბაკალავრო ნაშრომები ინფორმატიკის მიმართულებით დაიცვა 43 იუნკერმა, ხოლო მენეჯმენტის მიმართულებით - 67-მა.
საკვალიფიკაციო ნაშრომების დაცვის პროცესი ძალიან საინტერესოდ წარიმართა, იუნკერთა საბაკალავრო თემები ეხებოდა ისეთ აქტუალურ და მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა ინფორმაციული ტექნოლოგიების უსაფრთხოება; კომპიუტერული ქსელის უსაფრთხოება, მონიტორინგი და დაცვა; ვირტუალიზაცია, მისი დანიშნულება და უპირატესობები; ტურიზმი და მისი როლი ქვეყნის ეკონომიკაში; საქართველოს ეკონომიკური პოტენციალი; ომის ხელოვნება ბიზნესში; საქართველოში სახელმწიფო შესყიდვების ადმინისტრირება და სხვა.
საბაკალავრო ნაშრომების დაცვა იუნკერებს საშუალებას აძლევს მოახდინონ სწავლის განმავლობაში მიღებული ცოდნის შეჯამება, კვლევითი და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გამოვლენა. იუნკერები, რომლებიც წარმატებით შეძლებენ საბაკალავრო ნაშრომების დაცვას მოიპოვებენ ბაკალავრის აკადემიურ ხარისხს შესაბამის სპეციალობაში და შესაძლებლობა ექნებათ სწავლა განაგრძონ უმაღლესი განათლების მეორე საფეხურზე.

NDA Bachelor School 4th year Junkers have concluded the undergraduate thesis defence. During 3 days Junkers presented their work to the Commission members on IT and management topics.
Acting Rector of NDA, LTC Vasil Kopeikin, Deputy Rector, Mr. Erekle Chigogidze, Director of Bachelor School, Professor Manana Maghradze, Bachelor School professors-teachers and invited guests attended the undergraduate thesis defence. 43 Junker defended their thesis on IT and 67 on Management.
The undergraduate thesis defence went very interestingly, Junkers’ thesis topics included information technology security; computer network security, monitoring and protection; virtualization, its purpose and benefits; tourism and its role in the Georgian economy; Georgias economic potential; the art of war in business; administration of state procurement in Georgia and other relevant issues.
Bachelor thesis defence allows Junkers to summarize the knowledge acquired during their studies, improve their research and practical skills. After successfully defending their Bachelor theses Junkers will be able to obtain bachelors degree in relevant specialisations and to continue their studies on master’s level.