დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიასა და ლიტვის სამხედრო აკადემიას შორის 2014 წელს გაფორმებული მემორანდუმისა და სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, აკადემიაში 3 კვირიანი სამეცნიერო-კვლევითი სტაჟირება გაიარა ლიტვის სამხედრო აკადემიის მეოთხე კურსის მსმენელმა, არნოლდას გინტაუტასმა.
სტაჟირების ფარგლებში, ლიტველი მსმენელი მუშაობდა სამეცნიერო-კვლევით ნაშრომზე „საქართველოს წინაშე არსებული უსაფრთხოების დილემები“, რომლის ხელმძღვანელიც სამეთაურო-საშტაბო კოლეჯის მეთაურის მოადგილე, ვიცე-პოლკოვნიკი გიორგი ლეკვეიშვილი იყო.
აკადემიის მხარდაჭერით, ლიტველი მსმენელი შეხვდა უშიშროების საბჭოს, თავდაცვის სამინისტროს, გენერალური შტაბისა და ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის წარმომადგენლებს. სტაჟირების ფარგლებში იგი იმყოფებოდა საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ოფისში, სამეცნიერო კვლევით ცენტრში „დელტა“, უსაფრთხოების სექტორის სხვა სახელმწიფო და არასამთავრობო დაწესებულებებში.
კულტურულ-შემეცნებითი ტურის ფარგლებში, ლიტვის სამხედრო აკადემიის მსმენელს საშუალება ჰქონდა დაეთვალიერებინა თბილისის, მცხეთისა და ყაზბეგის ღირსშესანიშნავი ადგილები.
მსგავსი სამეცნიერო-კვლევითი სტაჟირებების განხორციელება ხელს უწყობს საქართველოს ეროვნულ თავდაცვის აკადემიასა და ლიტვის სამხედრო აკადემიას შორის არსებული თანამშრომლობის გაღრმავებას.

Arnoldas Gintautas, a fourth year listener of the Lithuanian Military Academy has recently completed three weeks scientific-research internship at the NDA. A listener was given this chance in the framework of Memorandum and action plan signed in 2014 between LEPL - Davit Aghmashenebeli National Defense Academy of Georgia and Military Academy of Lithuania.
During the internship, he was working on the scientific-research paper „Georgia and its Security Dilemmas“, which was mainly supervised by the deputy commander of the Command and Staff College, LTC Giorgi Lekveishvili.
With the support of National Defense Academy of Georgia, Lithuanian listener met representatives of the Security council, Ministry of Defense, General Staff and Office of the State Minister of Georgia on European & Euro-Atlantic Integration. During his stay in Georgia, Arnoldas Gintautas visited the office of European Union Monitoring Mission in Georgia, Scientific-Research Centre "Delta" and various governmental and non-governmental institutions working on the security issues.
During the cultural-cognitive tour, he had an opportunity to see lots of sites in Tbilisi, Mtskheta and Kazbegi.
Such programs substantially improve and promote collaboration between National Defense Academy of Georgia and the Military Academy of Lithuania