ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემიის რექტორი სტუმრად აკადემიაში
დღეს, ეროვნულ თავდაცვის აკადემიასა და ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემიას შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. დოკუმენტს ხელი უმაღლესი სასწავლებლების რექტორებმა, ვიცე-პოლკოვნიკმა ზაზა ჯაფარიძემ და ბატონმა ირაკლი შარაბიძემ მოაწერეს.
მემორანდუმის თანახმად, ეროვნულ თავდაცვის აკადემიასა და საზღვაო აკადემიას შორის გაიმართება ერთობლივი სამეცნიერო კონფერენციები და ლექცია-სემინარები. ასევე განხორციელდება სტუდენტთა და იუნკერთა ერთობლივი გასვლითი საველე სწავლებები აკადემიების სასწავლო ბაზებზე.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმება მიზნად ისახავს საზღვაო აკადემიის სტუდენტებისა და აკადემიის იუნკერების მაღალკვალიფიციურ პროფესიონალებად ჩამოყალიბებაში ხელშეწყობას, პრაქტიკული უნარ-ჩვევების შეძენასა და განვითარებას. ასევე პროფესორ-მასწავლებელთა კვალიფიკაციის ამაღლებას.

Today, the Memorandum of Understanding was signed between the National Defence Academy and the Batumi State Maritime Academy, the document was signed by the Rector of NDA, LTC Zaza Japaridze and the Rector of Batumi State Maritime Academy, Mr Irakli Sharabidze.
According to the memorandum, the National Defence Academy and the Batumi State Maritime Academy will host joint scientific conferences, lectures and seminars, as well as the practical field exercises.
The purpose of the memorandum is to promote the professional development of Batumi State Maritime Academy students and NDA Junkers, also to allow them to acquire and develop the practical skills. It will also support NDA professors and teachers to advance their qualifications.