დღეს, ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში რიჩარდ ნორლანდი დავით აღმაშენებლის სახელობის ეროვნული თავდაცვის აკადემიას ესტუმრა. რიჩარდ ნორლანდი თავდაცვის მინისტრის მოადგილეს თამარ ქაროსანიძეს და აკადემიის ხელმძღვანელობას შეხვდა. აკადემიის კომენდანტმა ვიცე-პოლკოვნიკმა ნიკოლოზ აგლაძემ ამერიკელ სტუმარს გორის სამხედრო სასწავლებლის სტრუქტურის, მასში არსებული სასწავლო კურსებისა და პროგრამების შესახებ პრეზენტაცია წარუდგინა.
შეხვედრის შემდეგ, რიჩარდ ნორლანდმა ეთა-ს ბაკალავრიატის მსმენელებს სიტყვით მიმართა და ამერიკული მხარის მიერ აკადემიისთვის გაწეულ დახმარებებზე, საერთაშორისო უსაფრთხოებასა და ISAF-ის მისიის მნიშვნელობაზე ესაუბრა. „ჩემზე ძალიან დიდი შთაბეჭდილება მოახდინა აკადემიამ, ხელმძღვანელობამ და კურსანტებმა. ვფიქრობ, ყველა ქვეყანა აცნობიერებს, რომ პროფესიულ სამხედრო განათლებას ოფიცერთა კორპუსის ჩამოყალიბებაში მნიშვნელოვანი ადგილი უკავია. განათლებულ ოფიცრებს უნდა შეეძლოთ არა მხოლოდ ომის მოგება, არამედ მსოფლიოში მშვიდობისა და სტაბილურობის უზრუნველყოფა. აშშ მოხარულია, რომ წვლილი შეაქვს აკადემიის ინფრასტრუქტურის განვითარებასა და საინფორმაციო ტექნოლოგიებით უზრუნველყოფაში, ასევე ეხმარება ეროვნულ თავდაცვის აკადემიას ინგლისური ენის სასწავლო კურსებითა და ინსტრუქტორებით. მოხარული ვიქნები, თუ ნატოს სხვა წევრი ქვეყნებიც საკუთარ წვლილს შეიტანენ. ამ დახმარებას დიდი მნიშვნელობა აქვს საქართველოს თავდაცვითი შესაძლებლობების განვითარებისათვის, რაც ხელს შეუწყობს საქართველოს კონტრიბუციას ავღანეთში მშვიდობისა და სტაბილურობის დამყარებაში“ - განაცხადა რიჩარდ ნორლანდმა.
დღესვე, ამერიკელმა სტუმარმა აკადემიის ინფრასტრუქტურა დაათვალიერა და კომპლექსის შესაძლებლობებს გაეცნო.

Today U.S. Ambassador to Georgia Richard Norland has visited Davit Agmashenebeli National Defence Academy. Richard Norland held meetings with Deputy Defence Minister Tamar Karosanidze and the leadership of the Academy. NDA Commandant LTC Nikoloz Agladze delivered the presentation for U.S. Ambassador on the structure of the military educational institution, its curriculum and programs.
After the meeting, Richard Norland delivered a speech to the students of NDA and spoke about the assistance the American side provides to the Academy, international security and the importance of the ISAF mission. “I am extremely impressed by this facility, by the quality of the leadership and the staff, by the quality of the cadets. I think every country understands that having a solid foundation of professional military education is a center to develop an officers’ corpse that can not only to fight the country’s wars but ultimately lead to more peaceful and stable world. We’ve been pleased to participate both with infrastructure support, IT support – computers, English language training and instructors. Retired military instructors, who are here, are helping to train Georgian cadets. I think we are pleased to join other NATO allies of other countries playing the similar work. It’s extremely important for Georgia’s own self-defence capabilities and also for the contribution Georgia makes to global efforts to restore peace and stability in Afghanistan”, declared U.S. Ambassador to Georgia.
Richard Norland also took a tour around the Academy and got acquainted with the infrastructure of the military educational institution.