მიმდინარე წლის 15-18 აპრილს გაიმართა საქართველო-აზერბაიჯანი-თურქეთის სამხედრო აკადემიების რექტორების სამმხრივი შეხვედრები, რომელსაც თურქეთის სახმელეთო ძალების სასწავლებელმა უმასპინძლა ქალაქ ანკარაში. თურქეთში გამართულ შეხვედრებში წარმოდგენილი იყო აზერბაიჯანის ჰეიდარ ალიევის სახელობის უმაღლესი სამხედრო სკოლის ხელმძღვანელობა და თურქეთის სახმელეთო ძალების სასწავლებელი. ხოლო აკადემიის მხრიდან ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში მონაწილეობას იღებდნენ რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი, პოლკოვნიკი მამია ბალახაძე, სასწავლო ბატალიონის მეთაური, ვიცე-პოლკოვნიკი გიორგი კობიძე, ხარისხის უზრუნველყოფის სამსახურის უფროსის მოადგილე, მარიამ დარბაიძე და საერთაშორისო ურთიერთობის სამმართველოს უფროსი ნინო გეწაძე.
შეხვედრების დროს თითოეული ქვეყნის სამხედრო სასწავლებელმა წარადგინა პრეზენტაციები სამხედრო აკადემიაში არსებული აკადემიური და სამხედრო სწავლებების, მიმდინარე პროგრამების და სპორტული მეცადინეობების შესახებ, ასევე, თითოეული აკადემიის მხრიდან გაკეთდა გასული წლის განმავლობაში ჩატარებული მნიშვნელოვანი ღონისძიებების შესახებ მოკლე შეჯამება. დამატებით განხილულ იქნა აღნიშნულ სამხედრო სასწავლებლებს შორის მიმდინარე და სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები და მიმართულებები. ვიზიტის პერიოდში აკადემიის დელეგაციას ჰქონდა საშუალება შეხვედროდა თურქეთის სამხედრო აკადემიაში ჩარიცხულ ქართველ მსმენელებსაც.
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ სამმხრივი ფორმატი კიდევ უფრო ამყარებს საქართველოს ორ მეზობელ ქვეყანასთან სამხედრო განათლების სფეროში პარტნიორულ კავშირებს. აკადემიისთვის უმნიშვნელოვანესია მსგავსი თანამშრომლობის ფორმატებში სამუშაო შეხვედრების გამართვა უცხოური გამოცდილების გაზიარების თვალსაზრისით.

Rectors’ Meeting within the Trilateral Cooperation
On April 15-18 of this year, trilateral meetings of the rectors of Georgia-Azerbaijan-Turkey military academies were held, that was hosted by the Turkish Land Forces School in Ankara.
The leaders of Azerbaijan Military Academy named after Heydar Aliyev and Turkish Land Forces School were involved in the meetings. Within the framework of the official visit, Acting rector, Colonel Mamia Balakhadze, Head of the Training Battalion, LtC Giorgi Kobidze, Deputy Head of Quality Assurance Service, Mariam Darbaidze and Head of International Relations Division Nino Getsadze participated in the meetings.
During the meetings, military schools of each country delivered presentations about academic and military trainings, ongoing programs and physical fitness activities existing in the academy. Besides, each of them has made a brief summary of significant events that took place during the last year. Furthermore, the issues and directions of existing and future cooperation between these military schools were discussed. During the visit, the delegation of the Academy had an opportunity to meet the Georgian students studying at the Turkish Military Academy.
It is noteworthy that the trilateral format considerably improves military educational partnership linkages of Georgia with the two neighboring countries.
It is essential for NDA to organize workshops in such cooperative formats in terms of sharing foreign experience.