საქართველოს თავდაცვის ძალებს 93 ლეიტენანტი შეემატა
ეროვნული თავდაცვის აკადემიის ბაკალავრიატისა და ოფიცერთა მომზადების საკანდიდატო კურსის დასრულება აკადემიის სამწყობრო მოედანზე საზეიმო ცერემონიალით აღინიშნა. 93-მა ლეიტენანტმა საზეიმო ვითარებაში ფიცი დადო. სამხედრო ფიცის დადება იუნკერებს, საქართველოს თავდაცვის ძალების მეთაურმა, გენერალ-ლეიტენანტმა ვლადიმერ ჩაჩიბაიამ მიულოცა და კურსდამთავრებულებს კარიერულ წინსვლაში წარმატება უსურვა. ღონისძიებაზე საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველმა თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებში დიმიტრი ლეჟავამ ქვეყნის პრეზიდენტის მილოცვის ტექსტი წაიკითხა. ღონისძიების დასასრულს კურსდამთავრებულ ლეიტენანტებს დიპლომები გადაეცათ. წარმატებული სტუდენტები სამსახურებრივი-საშტატო იარაღით დაჯილდოვდნენ.
წელს აკადემია 74 იუნკერმა დაასრულა, 19 მსმენელმა კი ოფიცერთა მომზადების საკანდიდატო კურსი გაიარა.
დღეიდან კურსდამთავრებულ იუნეკერებს ლეიტენანტის წოდებასთან ერთად მიენიჭათ ბაკალავრის აკადემიური ხარისხი მენეჯმენტის, ინფორმატიკისა და თავდაცვისა და უსაფრთხოების სპეციალობებში.
კურსდამთავრებული იუნკერები აქტიურად იყვნენ ჩართული ,,იუნკერთა ლიდერად ჩამოყალიბების სისტემაში’’. აღნიშნული სისტემის ფარგლებში მათ სხვადასხვა სამეთაურო თანამდებობები ეკავათ.კურსდამთავრებულები მონაწილეობას იღებდნენ სხვადასხვა საერთაშორისო გაცვლით პროგრამაში, მათ შორის მივლინებით იმყოფებოდნენ ამერიკის შეერთებული შტატების, ლიეტუვას, საფრანგეთის, თურქეთის, უნგრეთის, რუმინეთისა და ლატვიის წამყვან უმაღლეს სამხედრო სასწავლებლებში.
ოთხი წლის განმავლობაში იუნკერები სხვა უმაღლესი სასწავლებლის სტუდენტებთან ერთად მონაწილეობას იღებდნენ სამეცნიერო და ტექნიკურ კონფერენციებში, სტუდენტურ დღეებში, საერთაშორისო რეგიონალურ გამოფენაში, სხვადასხვა სპორტულ ღონისძიებაში, ინტელექტუალურ თამაშებსა და სატელევიზიო პროექტებში.

The graduation ceremony of Bachelor’s Programme and Officers` Training Candidate Course of National Defence Academy was marked at the drill ground of the NDA by a solemn ceremony. The 93 lieutenants swore the oath of allegiance. Chief of Defence Forces General Lieutenant Vladimer Chachibaia congratulated the NDA students on the oath taking ceremony and wished the course graduates a successful military career. Advisor to Georgian President for Defence and Security Affairs Dimitri Lejhava presented the text of congratulation by President. By the end of the event, the lieutenants were granted diplomas. The successful students were also awarded with service guns.
This year, 74 cadets finished Academy and 19 cadets finished Officers`Candidate Course. From today, The course graduates, along with the rank of lieutenant, will be granted Bachelor`s Academic Degree in management, informatics, defence and security specialties.
The cadets were actively engaged in the Cadets Leadership Programme. Within the programme, they occupied different leadership positions, participated in international exchange programmes including in higher military institutions of the United States, Lithuania, Turkey, Hungary, Romania and Latvia.
During four years, the cadets took part in scientific and technical conferences, in students` days, in international regional exhibitions, in different sporting events, in intellectual games and TV projects.