დღეს, ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში 1921 წლის თებერვალში დაღუპული იუნკერების ხსოვნისადმი მიძღვნილი ღონისძიებები გაიმართა.
დაღუპული გმირების ხსოვნას აკადემიის რექტორმა, ბრიგადის გენერალმა მამია ბალახაძემ თავდაცვის მინისტრთან, ჯუანშერ ბურჭულაძესთან და თავდაცვის ძალების მეთაურთან, გენერალ-მაიორ გიორგი მათიაშვილთან ერთად მიაგო პატივი.
თავდაცვის მინისტრმა ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში მდებარე გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკო.
მოგვიანებით, თავდაცვის ძალების წარმომადგენლები პოლკოვნიკ ალექსანდრე ჩხეიძის სახელობის სამხედრო მუზეუმში წიგნის - „საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის (1918-1921 წწ) შეიარაღებული ძალები“ პრეზენტაციას დაესწრნენ. თავდაცვის უწყების წარმომადგენლებსა და იუნკერებს წიგნი ეროვნული ბიბლიოთეკის წარმომადგენლებმა და ავტორებმა გააცნეს. მოწვეულმა სტუმრებმა ალექსანდრე ჩხეიძის სახელობის სამხედრო საგამოფენო სივრცეც დაათვალიერეს, სადაც მუდმივი ექსპოზიციის სახით აკადემიის ისტორიის ამსახველი ფოტოები, ხელნაწერები, ქართული საბრძოლო იარაღი და აღჭურვილობაა წარმოდგენილია.
ღონისძიებების ბოლოს, გიორგი ერისთავის სახელობის პროფესიულ სახელმწიფო დრამატულ თეატრში აკადემიის იუნკერების მონაწილეობით სპექტაკლის ჩვენება გაიმართა. იუნკერებმა სცენაზე 1921 წლის თებერვლის მოვლენები გააცოცხლეს.

February 23 is the day of remembrance of the Junkers who died at the Academy
Today, events dedicated to the memory of the Junkers who died in February 1921 were held at the National Defence Academy.
The Rector of the Academy, Brigadier General Mamia Balakhadze paid tribute to the memory of the fallen heroes together with the Minister of Defence, Juansher Burchuladze and the Commander of the Defence Forces, Major General Giorgi Matiashvili.
The Minister of Defence laid a wreath at the Heroes' Memorial at the National Defence Academy.
Later, the representatives of the Defence Forces attended the presentation of the book "Armed Forces of the Democratic Republic of Georgia (1918-1921)" at the Military Museum named after Colonel Alexander Chkheidze. The book was introduced to the representatives of the Ministry of Defence and the Junkers by the authors and the representatives of the National Library. The invited guests also visited the Alexander Chkheidze Military Exhibition Space, where photos, manuscripts, Georgian weapons and equipment reflecting the history of the Academy are presented as a permanent exhibition.
At the end of the event, a performance with the participation of the Junkers of the Academy was held at the Giorgi Eristavi Professional State Drama Theater. The Junkers brought the events of February 1921 to life on stage.