იუსტიციის მინისტრმა მოადგილეებთან ერთად აკადემიაში საჯარო ლექცია ჩაატარა
ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში იუსტიციის მინისტრმა რატი ბრეგაძემ მოადგილეებთან ერთად სამართლებრივი გზებით საქართველოს სუვერენიტეტის დაცვის შესახებ საჯარო ლექცია ჩაატარა. ღონისძიების სტუმრებს აკადემიის რექტორმა, ბრიგადის გენერალმა მამია ბალახაძემ უმასპინძლა.
იუსტიციის მინისტრი და მოადგილეები საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში შეკრებილ იუნკერებს სტრასბურგსა და ჰააგაში რუსეთის წინააღმდეგ მიმდინარე დავებზე ესაუბრნენ, რომლებიც აგვისტოს ომის საქმეზე საქართველოსთვის ისტორიული მნიშვნელობის გადაწყვეტილებებით დასრულდა.
იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ, ბექა ძამაშვილმა განმარტა, რომ სტრასბურგის სასამართლოს მიერ რუსეთის ფედერაციის მხრიდან 2008 წელს საქართველოს ოკუპაციის ფაქტის დადასტურება, ცხინვალის რეგიონში ქართველების ეთნიკური წმენდის აღიარება; აგრეთვე, რუსეთის ბრალეულობის დადგენა ქართველი სამხედრო ტყვეების მკვლელობისა და წამებისთვის; სამხედროებისა და სამოქალაქო პირების არაადამიანური და ღირსების შემლახველი მოპყრობისთვის მძლავრი სამართლებრივი იარაღია ჩვენი ქვეყნის შემდგომი დეოკუპაციისათვის.

The Minister of Justice, Rati Bregadze, together with his deputies, held a public lecture at the National Defense Academy on the topic of the Protection of Georgia's Sovereignty by Legal Ways. The guests were hosted by the Rector of the Academy, Brigadier General Mamia Balakhadze.
The Minister of Justice and his deputies talked to the Junkers of the National Defence Academy of Georgia about the ongoing disputes against Russia in Strasbourg and The Hague, which ended with decisions of historical significance for Georgia on the cases of the August War.
The Deputy Minister of Justice, Beka Dzamashvili, explained that the confirmation of the occupation of Georgia by the Russian Federation in 2008 by the Strasbourg court, the recognition of the ethnic cleansing of Georgians in the Tskhinvali region; also, establishing Russia's guilt in the case of killing and torturing Georgian prisoners of war, inhumane and degrading treatment of military and civilians is a powerful legal tool for the further de-occupation of our country.
This event was held in connection with the Commemoration of the 14th anniversary of the 2008 Russia-Georgia war.