აკადემიის 103 წლის იუბილე
ეროვნული თავდაცვის აკადემიის ბაკალავრიატის და ოფიცერთა მომზადების საკანდიდატო კურსის დასრულება და აკადემიის 103 წლის იუბილე - სამწყობრო მოედანზე საზეიმო ცერემონიალით აღინიშნა. საქართველოს თავდაცვის ძალებს 110 ლეიტენანტი შეემატა.
აკადემიის დასრულება ლეიტენანტებს საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა ჯუანშერ ბურჭულაძემ, თავდაცვის ძალების მეთაურმა, გენერალ-მაიორმა გიორგი მათიაშვილმა და აკადემიის რექტორმა, ბრიგადის გენერალმა მამია ბალახაძემ მიულოცეს.
იუნკრებს ლეიტენანტის წოდებასთან ერთად შესაბამის სპეციალობებში ბაკალავრის აკადემიური ხარისხი მიენიჭათ. გამოშვების საზეიმო ცერემონიაზე ბაკალავრიატის კურსდამთავრებულებს დიპლომები გადაეცათ, წარჩინებულები კი საშტატო იარაღით დაჯილდოვდნენ.
ღონისძიების ფარგლებში ასევე საპატიო სიგელები გადაეცათ სხვადასხვა ნომინაციაში გამარჯვებულ ოფიცერთა მომზადების საკანდიდატო კურსის მსმენელებს და იუნკერებს. ნომინაციები წარმოდგენილი იყო შემდეგ კატეგორიებში: ,,საუკეთესო იუნკერი/მსმენელი სამხედრო საქმეში''; ,,საუკეთესო საბაკალავრო ნაშრომი'' - პროგრამების მიხედვით; ,,საუკეთესო ლიდერი’’; ,,საუკეთესო მსროლელი’’; ,,საუკეთესო იუნკერი/მსმენელი ფიზიკურ მომზადებაში''.
ეროვნული თავდაცვის აკადემიის 103 წლის იუბილესთან დაკავშირებით, სამსახურეობრივი მოვალეობის კეთილსინდისიერად და მაღალხარისხიანად შესრულებისთვის ფასიანი საჩუქრებით დაჯილდოვდნენ აკადემიის წარმომადგენლები, ასევე აკადემიის პირადმა შემადგენლობამ სასწავლო წლის განმავლობაში განსაკუთრებული შრომისთვის სტატუეტი „იუნკერი“ მიიღო. საპატიო საჩუქრები - „დავით აღმაშენებლის“ სტატუეტები გადაეცა თავდაცვის მინისტრსა და თავდაცვის ძალების მეთაურს.
ოთხი წლის განმავლობაში იუნკერები აქტიურად იყვნენ ჩართულნი ,,იუნკერთა ლიდერად ჩამოყალიბების პროგრამაში’’; სხვა უმაღლესი სასწავლებლის სტუდენტებთან ერთად მონაწილეობას იღებდნენ სამეცნიერო კონფერენციებში, სტუდენტურ დღეებში, საერთაშორისო და რეგიონალურ გამოფენებში, სხვადასხვა სპორტულ ღონისძიებაში, ინტელექტუალურ თამაშებსა და სატელევიზიო პროექტებში.
კურსდამთავრებულებს გავლილი აქვთ სამთო მომზადების საბაზისო კურსი, იმყოფებოდნენ სტაჟირებაზე საქართველოს თავდაცვის ძალების სხვადასხვა ქვედანაყოფებში; მონაწილეობას იღებდნენ სხვადასხვა საერთაშორისო გაცვლით პროგრამაში, მათ შორის მივლინებით იმყოფებოდნენ ამერიკის შეერთებული შტატების, ლიეტუვის, საფრანგეთის, თურქეთის, უნგრეთის, რუმინეთისა და ლატვიის წამყვან უმაღლეს სამხედრო სასწავლებლებში.
ლეიტენანტები ოფიცრის ძირითად კურსებს სხვადასხვა სამხედრო სააღრიცხვო სპეციალობის მიხედვით გაივლიან, რომლის დასრულებისთანავე საქართველოს თავდაცვის ძალებში უმცროსი ოფიცრის თანამდებობაზე განაწილდებიან.

Graduation ceremony of Baccalaureate and Officer Training Candidate Courses and 103rd anniversary of the Academy were celebrated with a solemn ceremony at Parade ground. 110 lieutenants were added to the Defense Forces of Georgia.
The Minister of Defense of Georgia Juansher Burchuladze, Commander of the Defence Forces, Major General Giorgi Matiashvili and the Rector of the Academy, Brigadier General Mamia Balakhadze congratulated the lieutenants on the completion of the Academy.
Along with the rank of lieutenant, the Junkers were awarded bachelor's academic degrees in relevant specialties. At the graduation ceremony, diplomas were awarded to the students of the Baccalaureate, and successful Junkers were awarded with staff weapons.
Within the framework of the event, certificates of honor were also presented to the students and Junkers of the Officer Training Candidate Course who won in various nominations. Nominations were in the following categories: "The best Junker/student in military science"; "The best bachelor thesis" - according to the programs; "The best leader"; "The best shooter"; "The best Junker/student in physical training".
In connection with the 103rd anniversary of the National Defence Academy, representatives of the Academy were awarded with valuable gifts for dedicated and high-quality performance of their duties. Also, the staff members of the Academy received the "Junker" statuette for their special work during the academic year. Honorary gifts - statuettes of "Davit Agmashenebeli" were given to the Minister of Defence and the Commander of the Defence Forces.
For four years, the Junkers were actively involved in the Junker Leader Development Program; The Junkers, together with the students of other higher education institutions, participated in scientific conferences, student days, international and regional exhibitions, various sports events, intellectual games and television projects.
Graduates have completed the Basic Mountain Training Course, were in various units of the Defense Forces of Georgia for the purpose of internship;
They participated in various international exchange programs, including visiting the leading higher military schools of the United States of America, Lithuania, France, Turkey, Hungary, Romania and Latvia.
The lieutenants will undergo basic officer courses according to various military specialties, Lieutenants will undergo basic officer courses in various military accounting specialties; after completion, they will be assigned to the positions of a junior officer of the Defence Forces of Georgia.
The event was attended by the authorities of the Defence Forces of Georgia, representatives of the National Defence Academy and family members of the graduates.