ეროვნული თავდაცვის აკადემიის რექტორმა, ბრიგადის გენერალმა მამია ბალახაძემ აზერბაიჯანი-თურქეთი-საქართველოს სამხედრო აკადემიების სამმხრივი ფორმატის ფარგლებში, აზერბაიჯანის და თურქეთის სამხედრო საგანმანათლებლო დაწესებულებების რექტორებს უმასპინძლა.
ღონისძიების ოფიციალური გახსნა აკადემიის სამწყობრო მოედანზე გაიმართა, სადაც აკადემიის ხელმძღვანელ პირებთან ერთად, აზერბაიჯანის ჰეიდარ ალიევის სახელობის უმაღლესი სამხედრო ინსტიტუტის რექტორი, გენერალ-მაიორი ფიზულ სალაჰოვი, თურქეთის სახმელეთო ძალების სამხედრო აკადემიის მეთაური, გენერალ-მაიორი გიულტეკინ იარალი, თურქეთის საჰაერო ძალების სამხედრო აკადემიის წარმომადგენელი, პოლკოვნიკი გოკალპ ჩელიკი, თურქეთის საზღვაო ძალების სამხედრო აკადემიის წარმომადგენელი, ვიცე- პოლკოვნიკი სედათ აღმიში და დელეგაციის სხვა წევრები იმყოფებოდნენ.
ღონისძიების ფარგლებში, აზერბაიჯანის და თურქეთის სამხედრო აკადემიების რექტორებმა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის ბრძოლაში დაღუპულ გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკეს.
გამართულ შეხვედრაზე, აკადემიის რექტორმა, ბრიგადის გენერალმა მამია ბალახაძემ ეროვნული თავდაცვის აკადემიის შესაძლებლობებზე ისაუბრა, რის შემდეგაც თითოეული ქვეყნის სამხედრო სასწავლებელმა წარადგინა პრეზენტაცია არსებული აკადემიური და სამხედრო პროგრამების შესახებ, ასევე განხილულ იქნა აღნიშნულ სამხედრო სასწავლებლებს შორის მიმდინარე და სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები და მიმართულებები.
შეხვედრის შემდეგ, სტუმრებმა ეროვნული თავდაცვის აკადემიის ინფრასტრუქტურა, სასწავლო ლაბორატორიები და სამუზეუმო სივრცე დაათვალიერეს და სამახსოვრო საჩუქრებიც გაცვალეს.
მოგვიანებით, ოფიციალური პირები დაესწრნენ სამმხრივ სპორტულ ღონისძიებებს, რომლის დასრულების შემდეგ აზერბაიჯანის და თურქეთის სამხედრო აკადემიების რექტორებმა გამარჯვებული გუნდები დააჯილდოვეს.
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ სამმხრივი ფორმატი კიდევ უფრო ამყარებს საქართველოს ორ მეზობელ ქვეყანასთან სამხედრო განათლების სფეროში პარტნიორულ კავშირებს. აკადემიისთვის უმნიშვნელოვანესია მსგავსი თანამშრომლობის ფორმატებში სამუშაო შეხვედრების გამართვა უცხოური გამოცდილების გაზიარების თვალსაზრისით.

The Rector of the Academy Hosted Azerbaijani and Turkish Colleagues
The Rector of the National Defence Academy, Brigadier General Mamia Balakhadze hosted the rectors of military educational institutions of Azerbaijan and Turkey within the trilateral format of Azerbaijan-Turkey-Georgia military academies.
The official opening ceremony of the event was held at the parade ground of the Academy, where together with the leaders of the Academy, the Rector of the Higher Military Institute of Azerbaijan named after Heydar Aliyev, Major-General Fizuli Salahov, Commander of the Military Academy of the Ground Forces of Turkey, Major-General Gultekin Yarali, representative of the Military Academy of the Air Forces of Turkey, Colonel Gokalp Celik, representative of the Turkish Navy Military Academy, Lt. Col. Sedat Agmis and other members of the delegation were present.
Within the framework of the event, the rectors of the military academies of Azerbaijan and Turkey laid a wreath on the memorial of the heroes who died in the battles for the territorial integrity of Georgia.
At the meeting, the Rector of the Academy, Brigadier General Mamia Balakhadze spoke about the capabilities of the military institution; then the representatives of each country's military schools gave a presentation about the educational and military programs of their academies. Also, issues and directions of current and future cooperation between military institutions were discussed at the meeting.
After the meeting, the guests visited the infrastructure, training laboratories and museum of the National Defence Academy and exchanged commemorative gifts.
Later, the officials attended trilateral sports events, after which rectors of the military academies of Azerbaijan and Turkey awarded the winning teams.
It is worth noting t that the trilateral format further strengthens the partnership of Georgia with two neighboring countries in the field of military education.
It is very important for the Academy to hold workshops in similar cooperation formats from the point of view of sharing foreign experiences. Workshops in similar formats of cooperation are very important for the Academy in terms of sharing foreign experiences.