მიმდინარე წლის 19-25 მარტს, იტალიაში, ქ.სანრემოში, ჰუმანიტარული სამართლის საერთაშორისო ინსტიტუტის ორგანიზებით ,,შეიარაღებული კონფლიქტების სამართლის რიგით 21-ე კონკურსი'' გაიმართა. აღნიშნულ კონკურსს აკადემიის წარმომადგენლები დაესწრნენ: თავდაცვა და უსაფრთხოების პროგრამის ასოცირებული პროფესორი კახა ფუტკარაძე; იუნკერები მათე აგულაშვილი, სალომე დავითულიანი და ნატალი გვალია
კონკურსი ყოველწლიურად ტარდება და მიზნად ისახავს მომავალი სამხედრო ლიდერებისთვის საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის გაცნობას და მრავალეროვნულ გარემოში სამხედრო სფეროს პროფესიონალებთან მუშაობის უნარის გამომუშავებას.
,,სან-რემოს რიგით 21- ე შეიარაღებული კონფლიქტების სამართლის შეჯიბრში მონაწილეობის მიღება უდიდესი გამოცდილება და გამოწვევაა ერთდროულად ნებისმიერი იუნკერისთვის, არც ჩემს შემთხვევაში ყოფილა გამონაკლისი. მიუხედავად იმისა, რომ ამ სფეროში დიდი აკადემიური ცოდნა და გამოცდილება არ გვქონია შეჯიბრი წარმატებული აღმოჩნდა. შეიარაღებული კონფლიქტების სამართლის ცოდნა უმნიშვნელოვანესია ნებისმიერი სამხედროსთვის, საერთაშორისო გამოცდილების მიღება კი აუცილებელი, რათა მოხდეს მათი ცოდნის გაზიარება და შემდგომში რეალიზება. აკადემიური კუთხის გარდა, უმნიშვნელოვანესია მომავალ ოფიცერთა გაცნობაც, ვინაიდან ამ სფეროში სწორედ მათთან ერთად მოგვიწევს თანამშრომლობა. ჩვენი კულტურის პოპულარიზაცია კი ერთ-ერთი მიმართულებაა, რომელიც ყველა სფეროდან უნდა მოხდეს, განსაკუთრებით კი ჯარიდან, როგორც ეროვნული უსაფრთხოების გარანტის მხრიდან.''- აღნიშნავს იუნკერი ნატალი გვალია
,,აღნიშნულ ჩემპიონატს მეორედ ვესწრებოდი და კიდევ ერთი ძალიან მნიშვნელოვანი გამოცდილება მივიღე. მსგავს ღონისძიებებში მონაწილეობა ყოველთვის უკავშირდება ახალ კონტაქტებს მსოფლიოს მასშტაბით, რაც ჩემთვის, როგორც მომავალი ოფიცრისთვის, ვფიქრობ ძალიან საჭირო და მნიშვნელოვანია. კონკურსში მიღებული გამოცდილება ზუსტად ვიცი ძალიან გამომადგება პროფესიული კარიერის სხვადასხვა ეტაპზე. იუნკერებს ვურჩევდი აუცილებლად მიიღონ ამ კონკრეტულ გაცვლით პროგრამაში მონაწილეობა, რათა გაიზიარონ გამოცდილება, რომელიც დარწმუნებული ვარ მთელი ცხოვრება გაჰყვებათ.'' - შთაბეჭდილებას გვიზიარებს იუნკერი სალომე დავითულანი.

On March 19-25 of this year, the 21st Competition on the Law of Armed Conflicts was held in Sanremo, Italy, organized by the International Institute of Humanitarian Law. Representatives of the Academy attended the competition: Associate Professor of Defence and Security Program Kakha Putkaradze; Junkers - Mate Agulashvili, Salome Davituliani, and Natalie Gvalia.
The competition is held annually and aims to familiarize future military leaders with international humanitarian law and develop the ability to work with military professionals in a multinational environment.
"Participating in the 21st San Remo Competition on Law of Armed Conflicts is a great experience and a challenge for any Junker, and mine was no exception. Although we did not have much academic knowledge and experience in this field, the competition was successful. Knowledge of the law of armed conflicts is essential for any military, and gaining international experience is vital to share and further implement their knowledge. In addition to the academic aspect, getting acquainted with future officers is essential, since we will have to cooperate with them in this field. The promotion of our culture is one of the directions that should be done from all areas, especially from the army as a guarantor of national security." - noted Junker Natali Gvalia.
"I attended the mentioned competition for the second time and got another very important experience. Participation in such events is always connected with new contacts around the world, which I think is very necessary and important for me as a future officer. I know that the experience gained in the competition will be beneficial for me at different stages of my professional career. I would advise the Junkers to participate in this exchange program, to share an experience that I'm sure will follow them for the rest of their lives. - Junker Salome Davitulani shares her impression.