აკადემიის ასისტენტ-პროფესორის დაჯილდოვება ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს გენერალური დირექტორის მიერ
2022 წელს ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტომ (აესს) გამოაცხადა კონკურსი: "2023 წლის ბირთვული იარაღის გაუვრცელებლობის გარანტიების სტაჟირების პროგრამა  კურსდამთავრებულებსა და ახალგაზრდა პროფესიონალებისთვის".
აესს-ის მხრიდან კონკურსი მსოფლიო მასშტაბით იქნა გამოცხადებული და მისაღებ კანდიდატთა რაოდენობა რვა ადგილით განისაზღვრა.
ეროვნული თავდაცვის აკადემიის ასისტენტ-პროფესორმა თორნიკე ქიმერიძემ მონაწილეობა მიიღო აღნიშნულ კონკურსში და საკონკურსო ეტაპების წარმატებით გავლის შემდეგ საერთაშორისო ორგანიზაციამ ოფიციალურად აცნობა ქართულ მხარეს ბატონი თორნიკე ქიმერიძის გამარჯვების თაობაზე.
1996 წლიდან საქართველო არის აესს-ის წევრი სახელმწიფო და 2023 წელს საქართველოს ისტორიაში  პირველი შემთხვევაა, როცა ზემოაღნიშნულ კონკურსში გაიმარჯვა საქართველოს მხრიდან წარდგენილმა კანდიდატმა, ეროვნული თავდაცვის აკადემიის ასისტენტ-პროფესორმა თორნიკე ქიმერიძემ, შემდეგ თემებზე  გადასამზადებლად: „ბირთვული იარაღის გაუვრცელებლობის გარანტიების“ სახელმწიფოთა ინსპექტორის  და ბირთვული უსაფრთხოების  ოფიცრის მიმართულებაზე.
ზემოაღნიშნული პროგრამის მიზანი იყო მონაწილეების მიერ თავიანთი ცოდნის გაფართოება ბირთვული ტექნიკის მშვიდობიანი გამოყენების შესახებ და ცნობიერების ამაღლება სახელმწიფო დონეზე.
,,მოხარული ვარ გაცნობოთ, რომ ცხრა თვის განმავლობაში მუხლჩაუხრელი შრომისა და წარმატებით გამოცდების ჩაბარების შემდეგ 2023 წლის 19 ოქტომბერს პირადად მოგვილოცა და დამაჯილდოვა ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს გენერალურმა დირექტორმა რაფაელ მარიანო გროსმა.
განსაკუთრებული მადლობა მინდა გადავუხადო ეროვნული თავდაცვის აკადემიის ხელმძღვანელობას ჩემი კანდიდატურის წარდგენისათვის და მხარდაჭერისათვის სოხუმის ილია ვეკუას ფიზიკა-ტექნიკის ინსტიტუტს.
აღნიშნული სწავლება ჩემი პროფესიული განვითარებისათვის უმნიშვნელოვანეს ნაწილს წარმოადგენს, რადგან თეორიულ ცოდნასთან ერთად გვქონდა შესაძლებლობა პრაქტიკული ნაწილიც გაგვევლო. მიღებული ცოდნა გამოყენებული იქნება ეროვნული თავდაცვის აკადემიის მექანიკის ინჟინერიის საბაკალავრო პროგრამასა და აკადემიაში არსებულ სხვა საგანმანათლებლო  მიმართულებებზე".ეროვნული თავდაცვის აკადემიის მექანიკის ინჟინერიის ასისტენტ- პროფესორი თორნიკე ქიმერიძე".

In 2022, the International Atomic Energy Agency (IAEA) announced a competition for the 2023 Nuclear Non-Proliferation Safeguards Internship for graduates and young specialists. The competition was open worldwide, and only eight positions were available.
Tornike Kimeridze, assistant professor of the National Defence Academy, participated in the competition. The international organization officially informed the Georgian side about Tornike Kimeridze's successful passing of all competition stages and enrollment in the course.
Since 1996, Georgia has been a member state of the International Atomic Energy Agency, and in 2023, it is the first time in the history of Georgia, when the candidate nominated by Georgia, Tornike Kimeridze, assistant professor of the National Defence Academy, was able to pass the above-mentioned competition and was enrolled in an internship course. The course included training on the following topics: Inspector of Nuclear Non-Proliferation Guarantee States and Nuclear Safety Officer.
The program aimed to expand participants' knowledge of peaceful uses of nuclear technology and raise awareness at the state level.
"I am pleased to inform you that after nine months of hard work and successfully passing the exams, we were personally congratulated and awarded by the Director General of the International Atomic Energy Agency, Rafael Mariano Gross, on October 19, 2023.
I would like to express my deepest gratitude to the leadership of the National Defence Academy for submitting my candidacy and for supporting the Ilia Vekua Sukhumi Institute of Physics and Technology.
As part of my professional development, it was particularly valuable to have the opportunity to experience both the practical and theoretical aspects of this training.
The acquired knowledge will be used in the bachelor’s program of mechanical engineering of the National Defence Academy and other educational directions in the academy". Tornike Kimeridze, assistant professor of mechanical engineering of the National Defence Academy.