დიდ ბრიტანეთთან სამხედრო განათლების სფეროში თანამშრომლობა ღრმავდება
დღეს, საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიასა და გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვის აკადემიას შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. დოკუმენტს ხელი ორი ქვეყნის უმაღლესი სამხედრო სასწავლებლის რექტორებმა ზურაბ აგლაძემ და პიტერ ვოტკინსმა მოაწერეს.
მემორანდუმის თანახმად, საქართველოსა და დიდი ბრიტანეთის სამხედრო აკადემიებს შორის შეხვედრები ინტენსიურად გაიმართება, რაც აკადემიური და ადმინისტრაციული პირადი შემადგენლობის უნარ-ჩვევების დახვეწას გულისხმობს. დღეიდან, ორი ქვეყნის უმაღლეს სამხედრო სასწავლებლებს შორის სამხედრო და სამოქალაქო პროგრამების შემუშავება, ხარისხის მართვისა და საგანმანათლებლო მეთოდების შესახებ იდეების გაცვლა დაიწყება. აკადემიების პირადი შემადგენლობა ერთმანეთს პუბლიკაციების მომზადების საკითხებში გაუწევენ რეკომენდაციებს. ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი ასევე, ითვალისწინებს ენობრივი მომზადების უზურნველყოფას და სპეციალისტების მიერ სასწავლო კურსების ჩატარებას.
დღესვე, ეროვნული თავდაცვის აკადემიის რექტორმა ბრიტანელ სტუმრებს სამხედრო სასწავლებელში მიმდინარე რეფორმები და სასწავლო პროგრამები გააცნო. მხარეებმა პოტენციური პარტნიორობის საკითხებიც განიხილეს. შეხვედრის დასასრულს, ბრიტანელმა სტუმრებმა აკადემიის ინფრასტრუქტურა დაათვალიერეს.

Military Cooperation with Great Britain in Military Education deepens
Today Memorandum of Understanding has signed between the Georgian National Defence Academy and the United Kingdom Defence Academy. The document was signed by two countrys rectors of the highest military institutions - Zurab Agladze and Peter Watkins.
According to the memorandum, the meetings will be held intensively between the Military Academies of Georgia and UK, which implicates refinement of academic and administrative personnel skills. From today, military and civilian programs implementation, quality management and exchange of ideas about educational methods will start between the two countries’ highest military institutions.
Personnel of Academies will provide each other with recommendations for preparing publications. Also, MoU provides language training and implementation of educational courses by specialists.
Today Rector of National Defence Academy introduced current reforms and educational programs in the military institution to the British guests. The two sides also discussed potential partnerships. At the end of the meeting, the British guests viewed Academy infrastructure.