შვედეთში, ქ. ჰალმშტადში ნორვეგიის თავდაცვის უნივერსიტეტის კოლეჯის მოწვევით ეროვნული თავდაცვის აკადემიის დისტანციური სწავლების ცენტრის თანამშრომლები ვიცე-პოლკოვნიკი რომან ჯავრიშვილი და ნინო კანდელაკი, შტაბის G-5 თანამშრომელი დაჩი მამულაშვილი დაესწრნენ დისტანციური სწავლების მე-12 ყოველწლიურ კონფერენციას (NORDEFCO ADL 2024).
კონფერენციას ესწრებოდა 14 ქვეყნის 120 წარმომადგენელი. მთავარ მომხსენებლებად წარმოდგენილი იყვნენ პირები სკანდინავიური ქვეყნებიდან, ამერიკის შეერთებული შტატებიდან, კანადიდან, გაერთიანებული სამეფოდან, ნიდერლანდებიდან, იტალიიდან და რუმინეთიდან.
დისტანციური სწავლების კონფერენციის ძირითადი მიმართულებები გახლდათ: დისტანციური სწავლების სასწავლო ინსტრუმენტები, სწავლების მეთოდოლოგია, ტექნოლოგია, ანიმაციების და გრაფიკის დამზადება, ვიდეო ლექციების შემუშავება, სასწავლო ტექნოლოგიების პრაქტიკული გამოყენება და შერეული დისტანციური სასწავლო კურსების შემუშავება.
კონფერენციის განმავლობაში გარდა მთავარი მომხსენებლებისა, მიმდინარეობდა პარალელური სასესიო შეხვედრები, რომელიც საშუალებას აძლევდა დამსწრე აუდიტორიას გარკვეული დიალოგების და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გამოვლინების. ასევე წარმოდგენილი იყო ვირტუალური რეალობის გამოფენის სივრცე, სადაც უშუალოდ მიმდინარეობდა პრაქტიკული გამოყენება სხვადასხვა ტექნოლოგიების.
აღსანიშნავია, რომ მსგავსი აქტივობები სასწავლო დაწესებულებებს შორის ავითარებს სოციალურ და კომუნიკაციურ უნარებს, მონაწილეებს შესაძლებლობას აძლევს მიიღონ, რაც შეიძლება მეტი ცოდნა თანამედროვე ტექნოლოგიური გამოწვევების შესახებ და შეიძინონ გამოცდილება მსგავს სფეროებში.

The representatives of the Distance Learning Center of the National Defence  Academy Lt. Col. Roman Javrishvili and Nino Kandelaki, along with Dachi Mamulashvili, a representative of the G-5 Service, attended the 12th Annual Distance Learning Conference in Halmstad, Sweden, at the invitation of the Norwegian Defence University College (NORDEFCO ADL 2024).
There were 120 representatives from 14 countries at the conference. The main speakers at the conference were from the Nordic countries, the United States of America, Canada, the United Kingdom, the Netherlands, Italy, and Romania.
The conference's main themes included distance learning teaching tools, teaching methodology, technology, animation and graphics creation, video lecture development, practical application of learning technologies, and the creation of blended distance learning courses.
In addition to the keynote speakers, parallel breakout sessions allowed the audience to engage in dialogues and demonstrate practical skills. There was also a virtual reality exhibition space showcasing the practical use of various technologies. These activities among educational institutions help develop social and communication skills, provide participants with the opportunity to gain knowledge about modern technological challenges and gain experience in related fields.