სსიპ - დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიის, სასწავლო ბატალიონის მეორე კურსის იუნკერებმა დავით დავითურმა და გიორგი შათირიშვილმა აშშ-ს ქ. ანაპოლისში, საზღვაო აკადემიაში გამართულ „ლიდერობის კონფერენცია“-ში მიიღეს მონაწილეობა.
კონფერენცია მოიცავდა სამ ძირითად განსახილველ თემას „თავმდაბლობის როლი უმცროსი ოფიცრის განვითარებაში“, "რატომ, ფორმაში და ფორმის გარეთ“, და „ლიდერობა უფრო დიდი პასუხისმგებლობით, სწავლის უწყვეტობა“ - აღნიშნულ თემების განსახილველად მოწვეულნი იყვნენ უმაღლესი სამხედრო რანგის პირები და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები. კონფერენციაში აგრეთვე მონაწილეობას იღებდნენ სხვადასხვა შტატებიდან მოწვეულნი სამხედრო აკადემიის კადეტები, უცხო ქვეყნების სამხედრო აკადემიის წარმომადგენლები და უნივერსიტეტებიდან მოწვეული სტუდენტები. თემების განხილვის შემდეგ მოწვეული კადეტები და სტუდენტები შესაბამის სამუშაო ჯგუფებში განიხილავდნენ და მსჯელობდნენ მიღებული ინფორმაციის პრაქტიკაში გამოყენებისა და დანერგვის მეთოდებზე.
აღსანიშნავია, რომ მსგავსი აქტივობები სტუდენტებს შორის აყალიბებს მეგობრულ გარემოს, რაც ქმნის ხანგრძლივ ურთიერთობებს სტუდენტებსა და საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის. ასევე, ავითარებს სოციალურ და კომუნიკაციურ უნარებს, მონაწილეებს შესაძლებლობას აძლევს მიიღონ, რაც შეიძლება მეტი ცოდნა თანამედროვე გამოწვევების შესახებ და შეიძინონ გამოცდილება მსგავს სფეროებში.

Leadership Conference at the Naval Academy in Annapolis, USA
Two second-year Junkers from the Training Battalion of the LEPL - David Aghmashenebeli National Defence Academy of Georgia, Davit Davituri and Giorgi Shatirishvili, participated in the “Leadership Conference” held at the Naval Academy in Annapolis, USA.
The conference focused on three main topics: “The Role of Humility in the Development of a Junior Officer,” “Why, In and Out of Uniform,” and “Leadership with Greater Responsibility: Continuity of Learning.” Senior military officials and representatives from the civilian sector were invited to discuss these subjects. Cadets from various military academies, representatives from international military schools, and university students also participated in the event. Following the discussions, the cadets and students were organized into working groups to deliberate on how to apply and implement the information they received in practice.
Such activities foster a friendly environment among participants, helping to build long-lasting relationships between students and educational institutions. They also enhance social and communication skills, providing participants with valuable insights into modern challenges and experience in related fields.