ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი
დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული  თავდაცვის აკადემიასა და ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
მიმდინარე წლის 3 ივლისს, დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიის მეთაური, ბრიგადის გენერალი მამია ბალახაძე, აკადემიის ხელმძღვანელ პირებთან  და აკადემიის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წარმომადგენლებთან ერთად,  სტუმრად იმყოფებოდნენ ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურში, სადაც სტუმრებს ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურის დირექტორმა, გენერალ-მაიორმა კობა კობალაძემ, მოადგილეებთან და თადარიგის გენერლებთან ერთად,  უმასპინძლა.
შეხვედრაზე მისასალმებელი სიტყვა წარმოთქვა აკადემიის მეთაურმა, ბრიგადის გენერალმა მამია ბალახაძემ. თავის სიტყვაში ბატონმა გენერალმა ხაზი გაუსვა კვლევითი პროექტების ფარგლებში გამოცდილი სამხედრო პერსონალის ჩართულობას და ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურ​თან სამომავლო ურთიერთანამშრომლობის პერსპექტივებს.
ეროვნული თავდაცვის აკადემიის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის უფროსმა, პოლკოვნიკმა გიორგი ლაღიაშვილმა წარადგინა პრეზენტაცია: ‘’საქართველოს სამხედრო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის ახალი მოთხოვნები 21-ე საუკუნის ლოკალური კონფლიქტების დინამიკის გათვალისწინებით.’’
გენერალ-მაიორმა კობა კობალაძემ კი, თავის მოხსენებაში, ისაუბრა თემაზე: ‘’თანამედროვე საბრძოლო სივრცის ზოგადი ხასიათი’’; მოხსენებათა დასრულების შემდეგ, გაიმართა დისკუსია.
შეხვედრის დასასრულს, დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიასა და ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურს  შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა, რომელსაც ხელი ბრიგადის გენერალმა მამია ბალახაძემ ​ და გენერალ-მაიორმა კობა კობალაძემ  მოაწერეს.
მემორანდუმის მიზანია, ომისა და თავდაცვის ძალების ვეტერანების, ასევე, მათი ოჯახის წევრების, აკადემიის წარმომადგენლების, მათ შორის, იუნკერთა და მსმენელთა სასწავლო და სამეცნიერო, კულტურულ და სოციალური სახის, შემეცნებით აქტივობებში ჩართულობა და ამ მიზნის მისაღწევად, ერთობლივი აქტივობების დაგეგმვა და განხორციელება.

A Memorandum of Cooperation
A Memorandum of Cooperation has been signed between the David Aghmashenebeli National Defence Academy of Georgia and the State Service for Veterans Affairs.
On July 3 of this year, the Commander of the David Aghmashenebeli National Defence Academy of Georgia, Brigadier General Mamia Balakhadze, alongside the Academy’s leadership and representatives of the Scientific Research Centre, visited the State Service for Veterans' Affairs. The delegation was hosted by the Director of the State Service for Veterans' Affairs, Major General Koba Kobaladze, together with his deputies and retired generals.
The meeting was opened with welcoming remarks by the Commander of the Academy, Brigadier General Mamia Balakhadze. In his address, General Balakhadze emphasized the involvement of experienced military personnel in research projects and highlighted the prospects for future cooperation with the State Service for Veterans Affairs.
The Head of the Scientific Research Centre of the National Defence Academy, Colonel Giorgi Laghiashvili, delivered a presentation titled: "New Requirements for Ensuring Georgia's Military Security, Considering the Dynamics of 21st-Century Local Conflicts.
Major General Koba Kobaladze delivered a presentation on the topic “The General Nature of the Modern Battlespace.” The presentations were followed by a discussion.
At the conclusion of the meeting, a Memorandum of Cooperation was signed between the David Aghmashenebeli National Defence Academy of Georgia and the State Service for Veterans Affairs. The memorandum was signed by Brigadier General Mamia Balakhadze and Major General Koba Kobaladze.
The purpose of the Memorandum is to promote the involvement of war and Defence Forces veterans, as well as their family members, and representatives of the Academy, including Junkers and students, in educational, scientific, cultural, social, and awareness-raising activities, as well as to facilitate the planning and implementation of joint initiatives in support of these objectives.