ეროვნულ თავდაცვის აკადემიას ევროპის იურისტ სტუდენტთა ასოციაციის (ელსა) წარმომადგენლები ესტუმრნენ. სტუმრობის ფარგლებში, აკადემიაში გაიმართა კონფერენცია თემაზე „ ამერიკის სამხედრო სამართლის სისტემა“.
კონფერენციაზე მოხსენებით გამოვიდნენ ეროვნული თავდაცვის აკადემიის ამერიკელ მრჩეველთა ჯგუფის უფროსი ბატონი მერილ შოლდერ ბლექმენი და ჯგუფის წევრები, ბატონი დევიდ ჩარლს ჰელმა და ბატონი ვილიამ რიჩარდ კლიფტონი.
კონფერენციის მსვლელობისას განხილული იქნა ამერიკის სამხედრო სამართლის სისტემის 3 პროცესი: ადმინისტრაციული ქმედება, სასამართლოს გარეშე დასჯა (არტიკლი 15) და სამხედრო ტრიბუნალი.
კონფერენციის შემდეგ, მონაწილეებმა განიხილეს საქართველოში სამხედრო ტრიბუნალის არსებობის საჭიროება და მისი დადებითი და უარყოფითი მხარეები.

The European Law Students’ Associations (ELSA) Representatives visited the NDA.
In the framework of the visit, the Academy held the conference on the topic of the “U.S. Military Justice System”.
The Speakers at the conference were NDA American Advisory Team (GDIT) Director Mr Merrill Sholder Blackman and the Advisors Mr David Charles Helma and Mr William Richard Clifton.
During the conference the Administrative Actions, Non-judicial Punishment (Article 15) and the Court Martial processes were discussed, which are the 3 processes of the U.S Military Justice System.
After the conference, the participants discussed the possibility of creating the Military Tribunal system in Georgia and its advantages and disadvantages.