თავდაცვის სამინისტროში იუნკერები გაიხსენეს
დღეს, 1921 წელს დაღუპული იუნკერები თავდაცვის სამინისტროში გაიხსენეს. გენერალური შტაბის უფროსმა, გენერალ-მაიორმა ვახტანგ კაპანაძემ და თავდაცვის მინისტრის მოადგილემ ვაკო ავალიანმა სამინისტროს ტერიტორიაზე აღმართული ქვაჯვარი გვირგვინით შეამკეს.
სტელასთან საქართველოს შეიარაღებული ძალების მთავარმა კაპელანმა, დეკანოზმა დავითმა დაღუპული იუნკერების სულების მოსახსენიებელი პანაშვიდი გადაიხადა. ქვაჯვარი თავდაცვის სამინისტროს ტერიტორიაზე მდებარე მთავარანგელოზთა დასის სახელობის ტაძრთან არის აღმართული. სტელაზე 1921 წლის 25 თებერვალს რუსეთის წითელი არმიის მიერ ტაძრის ჩრდილოეთის კედელთან დახვრეტილი 6 იუნკერისა და მაშინდელი დამოუკიდებელი საქართველოს შეიარაღებული ძალების ოფიცრის სახელები და გვარებია ამოტვიფრული.
პანაშვიდის შემდეგ, შეიარაღებული ძალების მთავარმა სამხედრო მოძღვარმა ეროვნული თავდაცვის აკადემიის იუნკერები დალოცა.
დღესვე, თავდაცვის სამინისტროს შემეცნებით-საგანმანათლებლო ცენტრში უმაღლესი სამხედრო სასაწავლებლის მსმენელებმა სპექტაკლი „სამშობლოს გმირები სჭირდება“ წარმოადგინეს. მათ დადგმა 1921 წელს დაღუპული იუნკერების ხსოვნას მიუძღვნეს. ცენტრში იუნკერების მიერ შესრულებული ნახატების გამოფენაც მოეწყო.

The Junkers fallen for Georgian territorial integrity in 1921 were commemorated at Defence Ministry today. Chief of General Staff of GAF, Major-General Vakhtang Kapanadze and Deputy Defence Minister Vako Avaliani laid a wreath at the stella located at Defence Ministry.
Main Chaplain of the Georgian Armed Forces, Archpriest Davit held a special religious service in memory of the fallen Junkers at the stella. The cross is erected near the northern wall of the temple. The names of the armed forces officers of independent Georgia and 6 Junkers executed by the Red Army at the Northern Wall on 25 February of 1921 are carved on the stella.
Following the religious service, Main Chaplain of the GAF blessed the Junkers of National Defence Academy.