უმცროს ოფიცერთა სკოლის ოფიცერთა მომზადების საკანდიდატო კურსზე მიღება
დღეს, ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში დაიწყო ოფიცერთა მომზადების საკანდიდატო კურსზე მისაღები გამოცდები. გამოცდებში მონაწილეობას იღებს 148 სამოქალაქო პირი და 102 სამხედრო მოსამსახურე.
მისაღები გამოცდების შედეგებიდან გამომდინარე აღნიშნულ კურსზე დაგეგმილია 150-მდე მსმენელის მიღება. კურსზე მიიღებიან უმაღლესი განათლების მქონე საქართველოს მოქალაქეები, რომლებსაც არ გაუვლიათ სამხედრო სამსახური, იმყოფებიან წვევამდელთა სამხედრო აღრიცხვაზე და არ შესრულებიათ 27 წელი. უმაღლესი განათლების მქონე, რეზერვში მყოფი საქართველოს მოქალაქეები 30 წლის ჩათვლით. უმაღლესი განათლების მქონე საკონტრაქტო (პროფესიული) სამხედრო სამსახურში მყოფი რიგითები, კაპრალები და სერჟანტები 30 წლის ასაკის ჩათვლით.
კურსდამთავრებულებს მიენიჭებათ ოფიცრის პირველადი სამხედრო წოდება „ლეიტენანტი“ და მიეცემათ შესაძლებლობა დაეუფლონ სახმელეთო ჯარების, სამხედრო სამედიცინო, სამხედრო პოლიციის, ავიაციისა და საჰაერო თავდაცვის სპეციალობებს.

Today, at the National Defence Academy started entry exams for the Officer Training Candidate Course. 148 civilians and 102 military servicemen participated in the examination.
Based on the entry exams’ results about 150 listeners will attend the Officer Training Candidate Course. Georgian citizens who hold the Bachelor Degree and have not reached 27 years. Georgian citizens, whose age doesn’t exceed 30 years, hold the Bachelor Degree and are in reserve. Privates, Corporals and Sergeants who hold the Bachelor Degree and serve in the military are accepted at the Officer Training Candidate Course.
Graduates will be given Officer’s first rank “Lieutenant” and will be able to specialize in the following areas: Land Forces, Military Medicine, Military Police, Aviation and Air Defence.