ეროვნულ თავდაცვის აკადემიას, შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (SIDA) სწავლების პროგრამის ფარგლებში, შვედეთის საკონსულტაციო სააგენტოსა და ქალები ქალებისთვის ხელმძღვანელობით, საქართველოს, სამხრეთ სუდანის, კოლუმბიის, კონგოს დემოკრატიული რესპუბლიკისა და ლიბერიის წარმომადგენლები ესტუმრნენ.
შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (SIDA) სწავლების პროგრამა - გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუცია 1325: ქალები, მშვიდობა და უსაფრთხოება წარმოადგენს 5 კვირიან პროგრამას, რომელიც გაყოფილი არის ორ ძირითად ნაწილად. პირველი ნაწილის ფარგლებში, პროგრამა მიზნად ისახავს ქალების მონაწილეობის გაზრდას მშვიდობის საკითხებში, ხოლო მეორე ნაწილი - ქალების განსაკუთრებული საჭიროებების აღნიშვნის გაზრდას კონფლიქტურ და პოსტ-კონფლიქტურ საზოგადოებებში.
სასწავლო ვიზიტის ფარგლებში, პროგრამის მონაწილეებს ეროვნული თავდაცვის აკადემიის კომენდანტის მოვალეობის შემსრულებელმა ვიცე-პოლკოვნიკმა ვასილ კოპეიკინმა აკადემიის ისტორია გააცნო. თავდაცვის სამინისტროს საერთაშორისო სამართლის სამმართველოს უფროსმა, ბატონმა გიორგი ამანათიძემ სტუმრებს თავდაცვის სფეროში გატარებული გენდერის თანასწორობის საკითხებთან დაკავშირებული რეფორმები გააცნო. აკადემიის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა, ქალბატონმა მაია ავალიანმა ეროვნული თავდაცვის აკადემიის საბაკალავრო სკოლის სასწავლო გეგმაში სწავლების - გენდერული თანასწორობის პრინციპები და გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუცია1325: ქალები, მშვიდობა და უსაფრთხოება - შეტანის შესახებ ისაუბრა.

In the framework of the Swedish International Development Agency (SIDA) Training Programme, by the leadership of the Swedish Consulting Company (Indevelop.) and Women to Women (Kvinna till Kvinna), the representatives of Georgia, South Sudan, Columbia, Democratic Republic of Congo and Liberia visited NDA.
Swedish International Development Agency (SIDA) Training Programme – UN Security Council Resolution 1325: Women, Peace and Security is a 5 weeks programme, which is divided into two parts. First part is dedicated to increasing the women’s participation in the peace accords; second part includes increasing the recognition of the special needs of women in conflict and post-conflict societies.
In the framework of the study visit, NDA Acting Commandant Lieutenant-Colonel, Vasil Kopeikini introduced to the programme members the history of NDA. Head of the International Law Division of the Ministry of Defence, Mr. Giorgi Amanatidze discussed the reforms carried out in the Defence sector regarding the gender equality. Head of NDA Administration, Ms. Maia Avaliani talked about the integration of the training – Gender Equality Principals and UN Security Council Resolution 1325: Woman, Peace and Security to the NDA Bachelor School curriculum.