სწავლება „უსაფრთხოების სექტორში გენდერული თანასწორობისა და ქალების მშვიდობისა და უსაფრთხოების პრინციპების ინტეგრირება“
ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში გრძელდება სამდღიანი სწავლება  „უსაფრთხოების სექტორში გენდერული თანასწორობისა და ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების პრინციპების ინტეგრირება“.
სწავლების მეორე დღე გაეროს ქალთა ორგანიზაციის პროგრამის მენეჯერმა, ქალბატონმა თამარ თავართქილაძემ გახსნა. მას ისაუბრა ქალები, მშვიდობა და უსაფრთხოების საერთაშორისო ჩარჩოსა და ქვეყნის დონეზე მისი მნიშვნელობის გაცნობაზე.
წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) რეგიონალურმა ექსპერტმა სამხრეთ კავკასიაში, ბატონმა გია თორაძემ ჰუმანიტარული სამართლის, შეიარაღებული კონფლიქტების დროს სამოქალაქო მოსახლეობის დაცვისა და სამხედრო მოსამსახურეების მოქმედების პრინციპები განიხილა.
ნატოს გენერალური მდივნის სპეციალური წარმომადგენლის ქალები, მშვიდობა და უსაფრთხოების საკითხებში მრჩეველმა, ქალბატონმა ირენ ფილენმა სწავლების მონაწილეებს ნატოს პოლიტიკა ქალები, მშვიდობა და უსაფრთხოებასთან მიმართებაში გააცნო. გენდერის მრჩევლის მოადგილემ SHAPE-ის ოპერაციებში, ბატონმა ვერნერ რაქმა ნატოს მიერ სახელმძღვანელო სტრუქტურებში გაეროს უშიშროების საბჭოს 1325 რეზოლუციასა და სხვა მასთან დაკავშირებული რეზოლუციების იმპლემენტაციის შედეგად მიღებულ გამოცდილებასა და გამოწვევბზე ისაუბრა.
სწავლების ბოლო ნაწილი ფილმის „ლოცვით დავაბრუნოთ ეშმაკი ჯოჯოხეთში“ ჩვენაბას დაეთმო. აღნიშნულ ფილმში ასახულია ლიბერიელი ქალების რეალური ისტორია და როგორ შეუძლია მოსახლეობის სამშვიდობო აქტივობებს რეჟიმის შეცვლა.

Training “Integrating a Gender Perspective and the Women Peace and Security Agenda into the Security Sector”
The three day training “Integrating a Gender Perspective and the Women, Peace and Security Agenda into the Security Sector” is continuing at NDA.
The second day of the training was opened by the UN Woman Programme Manager, Ms. Tamar Tavartkiladze. She talked about acquiring the knowledge and understanding of the international framework on Women, Peace and Security and its implication at the country level.
Regional Expert of the International Committee of Red Cross (ICRC) in south Caucasia, Mr. Gia Toradze discussed the principles of humanitarian law, protection of civil population and military personnel conduct in armed conflicts.
Advisor to NATO Secretary General’s Special Representative for Women, Peace and Security, Ms. Irene Fellin introduced the NATO policies on Women, Peace and Security. Deputy Gender Advisor Operations SHAPE, Mr. Werner Racky discussed the lesson learned and challenges from the implementation of the United Nations Security Council Resolution 1325 and related resolutions by NATO Headquarters and in its Command Structure.
The last part of the training was dedicated to the film “Pray the Devil Back to Hell” screening, which describes the real story of Liberian women and how grassroots peace activism can change the regime.