სამხედრო პოლიციის გადამზადების კურსის გამოშვება
საქართველოს შეიარაღებული ძალების სამხედრო პოლიციის დეპარტამენტს 18 კვალიფიცირებული სამხედრო პოლიციელი შეემატა. დღეს, ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში სამხედრო პოლიციის გადამზადების კურსის გამოშვების ცერემონიალი გაიმართა.
კურსდამთავრებულებს სწავლის დასრულება საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსის პირველმა მოადგილე, ბრიგადის გენერალმა ვლადიმერ ჩაჩიბაიამ და სამხედრო პოლიციის დეპარტამენტის უფროსმა, პოლკოვნიკმა კახაბერ ჩიხრაძემ მიულოცეს. მათ სამხედრო პოლიციელებს კვალიფიკაციის ასამაღლებელი კურსის შესაბამისი სერთიფიკატები გადასცეს და მომავალ საქმიანობაში წარმატებები უსურვეს. ღონისძიებას ასევე დაესრწნენ ეროვნული თავდაცვის აკადემიის რექტორი, ზურაბ აგლაძე და შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის რექტორი, პოლიციის უფროსი ლეიტენანტი ნუკრი გელაშვილი
სამხედრო პოლიციელებმა პროფესიული კვალიფიკაციის ამაღლების მიზნით გადამზადების კურსი პირველად გაიარეს. სასწავლო პროგრამა სამხედრო პოლიციის დეპარტამენტში მიმდინარე რეფორმების ფარგლებში განხორციელდა. კვალიფიკაციის ასამაღლებელი პროგრამის შედგენაზე ეროვნული თავდაცვისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიების წარმომადგენლებმა ერთობლივად იმუშავეს.
ოთხთვიანი სასწავლო კურსი თეორიული და პრაქტიკული მეცადინეობების ორ ეტაპს მოიცავდა. სამხედრო პოლიციელებს სამხედრო განათლების კუთხით ლექციები ეროვნული თავდაცვის აკადემიის ინსტრუქტორებმა ალგეთის საწვრთნელ ბაზაზე წაუკითხეს. შსს-ს უმაღლესი სასწავლებლის პროფესორ-მასწავლებლებმა მათ პოლიციური სასწავლო პროგრამები და სამართალმცოდნეობის მიმართულებები პოლიციის აკადემიაში შეასწავლეს.
კურსის ფარგლებში, მსმენელები ქვეითი საცეცხლე ჯგუფისა და ათეულის დონის ქვედანაყოფის ტაქტიკური მოქმედებების ძირითად პრინციპებსაც დაეუფლნენ; ასევე, გაეცნენ ადამიანის უფლებებსა და პოლიციის ეთიკის კოდექსს, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის რეგულირების სფეროებს, სისხლის სამართლის კოდექსის ზოგად პრინციპებსა და მათ მნიშვნელობას, ოპერატიული სამძებრო საქმიანობის ამოცანებსა და სისხლის სამართლის კოდექსის შესაბამისი ნორმების გამოყენების საკითხებს.

Graduation of Military Police Training Course
First Deputy Chief of General Staff of the GAF, Brigadier General Vladimer Chachibaia and Head of MP Department, Colonel Kakhaber Chikhradze congratulated the Military Police personnel on the course graduation. They granted the policemen the relevant certificates and wished them success in their future career. NDA Rector Zurab Agladze and MIA Rector, Senior Lieutenant Nukri Gelashvili attended the ceremony.
Military policemen underwent the professional training course in order to raise professional qualification for the first time. The course was held within the framework of the reforms underway in Military Police Department. The representatives of National Defence Academy and Academy of Ministry of Internal Affairs elaborated the course curriculum jointly.
Four months course included theoretical and practical trainings into two stages. Instructors of National Defence Academy delivered lectures on military educational field to the MP personnel at Algeti training base. Professors and lecturers of MIA Academy taught them police educational programs and legal studies at MIA Academy.
The participants mastered in the basic principles of tactical activities of squad level subunits and infantry marksmanship group. They also get acquainted to the human rights and police ethic code, regulation spheres of administrative punishment code, main principles of criminal law and their meaning, tasks of operative search operations and issues haw to use the relevant norms of criminal law.