ქაშუეთის წმინდა გიორგის სახელობის ეკლესიაში ნიუ-ჯერსის შტატში ავტოავარიის შედეგად დაღუპული ქართველი მსმენელების სამოქალაქო პანაშვიდი მიმდინარეობს. აშშ-ის სანაპირო დაცვის აკადემიის ქართველი რიგითების სოსო მაკარიძისა და ბესარიონ გორჯოლაძის ცხედრები ეკლესიაში გუშინ გვიან გადაასვენეს.
ახალგაზრდების პატივის მისაგებად ქაშუეთის ეკლესიაში საქართველოს პრეზიდენტი გიორგი მარგველაშვილი მივიდა, საქართველოს თავდაცვის მინისტრი მინდია ჯანელიძე, გენერალური შტაბის უფროსი, გენერალ-მაიორი ვახტანგ კაპანაძე, თავდაცვის უწყების ხელმძღვანელი პირები და თანამშრომლები, აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ორგანოს წევრები, ასევე აშშ-ის ელჩი საქართველოში რიჩარდ ნორლანდი და რიგითი მოქალაქეები მივიდნენ. მათ დაღუპული ახალგაზრდების მშობლებსა და ახლობლებს პირადად მიუსამძიმრეს და მომხდარი ტრაგედიის გამო მწუხარება გამოთქვეს.
ქაშუეთის ეკლესიაში მიმდინარე სამოქალაქო პანაშვიდზე იმყოფებიან ასევე, აშშ-ის სანაპირო დაცვის აკადემიის დელეგაცია, კონტრადმირალ დავიდ კალაჰანის ხელმძღვანელობით, დაღუპული კურსანტების ქართველი და ამერიკელი მეგობრები. ისინი საქართველოში იმავე ბორტით ჩამოვიდნენ, რომლითაც დაღუპული სამხედროების ცხედრები ჩამოასვენეს.
რიგითების სოსო მაკარიძისა და ბესარიონ გორჯოლაძის სამოქალაქო პანაშვიდი ქაშუეთის წმინდა გიორგის სახელობის ეკლესიაში დღეს საღამომდე გაგრძელდება. მოგვიანებით კი მათ ცხედრებს ოჯახებში გადაასვენებენ. მათ სამხედრო პატივით დაკრძალავენ.

A civil funeral service for the Georgian cadets is ongoing at the Kashveti Church of St. George. The dead bodies of the privates Soso Makaridze and Besarion Gorjoladze were transferred to the church yesterday. The United States Coast Guard Academy students died in the state of New Jersey as a result of a car accident.
President of Georgia Giorgi Margvelashvili, Minister of Defence Mindia Janelidze, Chief of the General Staff of the GAF Major-General Vakhtang Kapanadze, the leading MoD officials and employees, the members of executive and legislative organs, as well as the United State Ambassador to Georgia Richard Norland and ordinary citizens paid tribute to the souls of the dead. They condoled to their family members and relatives and expressed sorrow over the death of the cadets.
Among the attendees of the funeral ceremony are the U.S. Coast Guard Academy delegation led by Rear Admiral David R. Callahan as well the Georgian and American friends of the Georgian students.
The civil funeral service will continue in the church till this evening. Later on, Soso Makaridze and Besarion Gorjoladze`s dead bodies will be transferred to their families. The Georgian privates will be buried with a military honor.