ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში დასრულდა ორდღიანი ტრენინგი გენდერული მრჩევლებისთვის, რომელიც წარმოადგენს მათი გადამზადების მესამე ეტაპს. გენდერულ მრჩევლებად შერჩეულები არიან თავდაცვის სექტორში მომუშავე სამხედრო და სამოქალაქო პირები.
ღონისძიება საქართველოს თავდაცვის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ბატონმა გოჩა რატიანმა გახსნა. გამოსვლისას მან სწავლების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
მონაწილეებს სიტყვით ასევე მიმართეს მოწვეულმა სტუმრებმა, საქართველოს პარლამენტის პირველმა ვიცე-სპიკერმა და გენდერული თანასწორობის საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარემ მანანა კობახიძემ და ნატო-ს გენერალური მდივნის სპეციალურმა წარმომადგენელმა ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების საკითხებში, ელჩმა მარიეტ შურმანმა.
ტრენინგის ფარგლებში, მოწვეულმა ექსპერტებმა ივონ შრედერმა და ტორმოდ ოვერლანდმა მონაწილეებს გააცნეს ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციის (NATO) დამოკიდებულება გენედერული თანასწორობის საკითხებთან დაკავშირებით. ქალთა საინფორმაციო ცენტრის წარმომადგენელმა, მამუკა გაჩეჩილაძემ ასევე ისაუბრა კონვენციის „ქალის მიმართ ყველა ფორმის დისკრიმინაციის აღმოფხვრის შესახებ“ (CEDAW) ვალდებულებებსა და სამოქმედო გეგმაზე. გენერალური შტაბის წვრთნებისა და სამხედრო განათლების სარდლობის მასტერ სერჟანტმა ნინო გრიგალაშვილმა მონაწილეებს პირადი გამოცდილება გაუზიარა სამშვიდობო მისიებში ქალის როლთან დაკავშირებით.
აღნიშნული ტრენინგი გენდერულ მრჩევლებს დაეხმარება უფრო ღრმად გაეცნოთ მათზე დაკისრებულ ფუნქცია-მოვალეობებსა და პასუხისმგებლობას, ხოლო შემდგომ მიღებული ცოდნა გაუზიარონ შესაბამის ხელმძღვანელობას და გამოიყენონ ყოველდღიურ საქმიანობაში.
ტრენინგი საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს, ეროვნული თავდაცვის აკადემიის, საქართველოში ნატოს სამეკავშირეო ოფისისა და ქალთა საინფორმაციო ცენტრის მხარდაჭერით იმართება.

Today was the conclusion of the two day training for Gender Advisors, which is the third stage of their training. The military and civilian personnel working at the Defence sector are selected as Gender Advisors.
The ceremony was opened by the First Deputy Defence Minister Gocha Ratiani. During the speech he emphasized the importance of the training.
The First Vice-Speaker of the Parliament and the Head of Gender Equality Council of Parliament of Georgia, Manana Kobakhidze and NATO Secretary General’s Special Representative for Women, Peace and Security, Ambassador Marriet Schuurman also addressed to the audience.
In the framework of the training, the invited Experts Yvonne Schroeder and Tormod Overland introduced to the participants North Atlantic Treaty Organization (NATO) and United Nations Security Council Resolution 1325 in practice. The Representative of Women’s Information Center, Mamuka Gachechiladze discussed the responsibilities and Action Plan of the Convention on the Elimination of all Forms of Discrimination against Women (CEDAW). Master Sergeant Nino Grigalashvili of the GAF Training and Military Education Command shared her personnel experience regarding the woman’s role in peacekeeping operations to the Gender Advisors.
The above mentioned training will help the Advisors to deepen their knowledge and responsibilities that comes with the position, in order to provide support in terms of Gender Equality to their leadership and to use the acquired information in everyday activities.
The training is conducted by the support of the Ministry of Defence of Georgia, National Defence Academy, NATO Liaison Office in Georgia and the Women’s Information center.