ფილმის ჩვენება ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში
დღეს, ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში ამერიკელი რეჟისორის, ბატონი ჯეისონ დასილვას დოკუმენტური ფილმის „როდესაც მე დავდივარ“ ჩვენება გაიმართა.
ფილმის ჩვენებას საბაკალავრო სკოლის პირველი და მეორე კურსის იუნკერები ესწრებოდნენ.
25 წლის ასაკში ბატონ ჯეისონს დაუდგინდა გაფანტული სკლეროზის დიაგნოზი. დაავადებასთან გამკლავების მიზნით რეჟისორმა გადაწყვიტა გადაეღო ფილმი, რომელიც ასახავდა მის დაავადებასა და ცხოვრებას დიაგნოზის დადგენის შემდეგომ. აღნიშნული ფილმის გადაღება 7 წელი გრძელდებოდა.
ჯეისონ დასილვას რეჟისორობით გადაღებული ფილმი შერჩეულ იქნა 2014 წლის სანდანსის კინოფესტივლისთვის ფილმს ასევე აღებული აქვს საუკეთესო კანადური ნამუშევრის ჯილდო.
ჩვენების დასრულების შემდეგ ბატონმა ჯეისონმა, იუნკერებს ფილმის გადაღებასთან დაკავშირებული საინტერესო ამბები უამბო და მათ შეკითხვებსაც უპასუხა. მან ასევე ისაუბრა მის მიერ შექმნილი აპლიკაციის “AXSMap“-ის შესახებ, რომელიც ეხმარება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ადამიანებს მოიძიონ დაწესებულებები, რომელთაც გააჩნიათ ინვალიდის ეტლისთვის მისადგომი ადგილები.

Film Screening at the National Defence Academy
Today, at the National Defence Academy was held the American director, Mr. Jason Dasilva’s documentary film “When I Walk” screening.
Bachelor School first and second year Junkers attended the screening.
At the age of 25 Mr. Dasilva was diagnosed with multiple sclerosis disease. The director decided to make a movie about his disease and his life after the diagnosis as a way of coping with it. It took him seven years to finish the documentary.
“When I Walk” was an official selection of the 2013 Sundance Film Festival and won Best Canadian Feature.
After the screening Mr. Dasilva told the interesting stories regarding the movie to the Junkers and answered to their questions. He also discussed the application “AXSMap” that provides the information for the disabled people regarding the different establishments that have wheelchair access.