ეროვნული თავდაცვის აკადემიის 22 წლის იუბილე
დღეს, დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნულ თავდაცვის აკადემიას დაარსებიდან 22 წელი შეუსრულდა. საიუბილეო თარიღი აკადემიაში საზეიმოდ აღინიშნა.
ღონისძიება საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის ბრძოლებსა და საერთაშორისო მისიებში დაღუპული სამხედრო მოსამსახურეების ხსოვნის პატივსაცემად წუთიერი დუმილითა და სამხედრო საჩვენებელი ორკესტრის მიერ საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნის შესრულებით დაიწყო. იუნკერები გორისა და ატენის მიტროპოლიტმა მეუფე ანდრიამ დალოცა.
სამწყობრო მოედანზე მოწყობილ იუნკერებსა და საკარიერო სკოლების მსმენელებს აკადემიის იუბილე საქართველოს პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა, თავდაცვის მინისტრმა თინათინ ხიდაშელმა და შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსმა, გენერალ-მაიორმა ვახტანგ კაპანაძემ მიულოცეს. ქვეყნის უმაღლესმა მთავარსარდალმა ეროვნული თავდაცვის აკადემიისა და განათლებული ჯარის მნიშვნელობაზე ისაუბა. სიტყვით მიმართვებისას თავდაცვის მინისტრმა და გენერალური შტაბის უფროსმა სამხედრო მოსამსახურეების განათლების საკითხზე გაამახვილეს ყურადღება.
საზეიმო ღონისძიება დაჯილდოების ცერემონიალით გაგრძელდა. თავდაცვის მინისტრმა და გენერალური შტაბის უფროსმა აკადემიის პირად შემადგენლობას უწყებრივი მედლები გადასცეს.
დღესვე, აკადემიის საკონფერენციო დარბაზში სამეთაურო-საშტაბო სკოლის გამოშვების ცერემონიალი გაიმართა. სიტყვით მიმართვების შემდეგ, უმაღლესმა მთავარსარდალმა 29 კურსდამთავრებული დიპლომებითა და სამკერდე ნიშნებით დააჯილდოვა.
საზეიმო ღონისძიებები საქართველოს პრეზიდენტსა და სსიპ დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიას შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმებით დასრულდა. დღეიდან პრეზიდენტის ადმინისტრაცია და უმაღლესი სამხედრო სასწავლებელი ერთობლივ ღონისძიებებს განახორციელებენ, მათ შორისაა სასტიპენდიო და მოკლევადიანი საგანმანათლებლო პროგრამები.

Today, has passed 22 years passed since the establishment of Davit Aghmashenebeli National Defence Academy of Georgia. The military institution celebrated its anniversary in a solemn environment.
The moment of silence was observed in memory of the fallen military servicemen, who sacrificed their lives for fighting the Georgia`s territorial integrity and in international missions. The military orchestra performed the state anthem. The Metropolite of Gori and Atenti Farther Andria blessed the Junkers and Career Schools listeners.
Georgian President Giorgi Margvelashvili, Minister of Defence Tinatin Khidasheli and Chief of the General Staff of the GAF Major-General Vakhtang Kapanadze congratulated the Junkers and Listeners of the Career Schools on the NDA anniversary. In his address the Supreme Commander-in-Chief highlighted the role of the institution and the significance of educated army. Minister and Chief of the GS also focused on the importance of education of military servicemen.
The solemn event continued with an awarding ceremony. Defence Minister and Chief of General Staff granted the NDA personnel with service medals.
Today, in the conference hall of the Academy, Command and Staff School held a graduation ceremony. Supreme Commander-in-Chief awarded 29 course graduates with the diplomas and badges.
The solemn celebrations ended by signing the Memorandum of Understanding between the President and the NDA. From today, the President`s administration and the higher military institution will carry out joint initiatives including fellowship and short-term educational programs.