დღეს, საქართველოს ეროვნულ თავდაცვის აკადემიასა და გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვის აკადემიას შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. დოკუმენტს ორი ქვეყნის უმაღლესი სამხედრო სასწავლებლის რექტორმა პოლკოვნიკმა ირაკლი გეგეჭკორმა და გენერალურმა დირექტორმა, ვიცე-ადმირალმა დუნკან პოტსმა მოაწერეს ხელი.
აკადემიაში, ასევე სტუმრად იმყოფებოდნენ გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვის აკადემიის სამეთაურო-საშტაბო კურსის მსმენელები. ვიზიტის ფარგლებში, სტუმრებს საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში, ქალბატონმა ქეთევან ციხელაშვილმა და საგანგებო დავალებათა ელჩმა, ბატონმა ირაკლი გივიაშვილმა ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდეს 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომისა და აფხაზეთის კონფლიქტის შესახებ. მათ ყურადღება გაამახვილეს საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკაზე, რეინტეგრაციისა და ნდობის აღდგენის პროცესებზე.
გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის წარმომადგენელმა, ბატონმა ჰაი შელოუმ კურსის მსმენელებს გამოცდილება გაუზიარა საქართველოში არსებულ კონფლიქტებთან დაკავშირებით. 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შესახებ სტუმრებს პრეზენტაცია წარუდგინა ეროვნული თავდაცვის აკადემიის სამეთაურო-საშტაბო სკოლის ინსტრუქტორმა, ვიცე-პოლკოვნიკმა გიორგი ყალიჩავამ.
მსნელებს, ასევე მიცათ საშუალება გაცნობოდნენ ეროვნული თავდაცვის აკადემიის დაარსების ისტორიას, სტრუქტურას, არსებულ სამხედრო და სამოქალაქო სკოლებსა და აკადემიის სამომავლო გეგმებს.

UK Defence Academy CGS Course at the NDA
Today, the Rector of NDA, Colonel Irakli Gegechkori and the General Director, Vice-Admiral Duncan Post signed the Memorandum of Understanding between National Defence Academy of Georgia and the UK Defence Academy.
The Listeners of CGS Course of UK Defence Academy also visited NDA. In the framework of the visit, First Deputy State Minister of Georgia for Reconciliation and Civil Equality, Mrs. Ketevan Tsikhelashvili and Ambassador at Large, Mr. Irakli Giviashvili provided the guests with the full information regarding the Russian-Georgian War and Abkhazian Conflict. They emphasized on the Peace Policy of Georgia, Reintegration and the trust restoration process.
The representative of UN High Commissioner for Refugees (UNHCR), Mr. Hy Shelow shared his experience with the course listeners regarding the existing conflicts in Georgia. NDA Command and Staff School Instructor, Lieutenant-Colonel Giorgi Kalichava delivered the presentation to the guests regarding 2008 Russian-Georgian war.
The listeners also had an opportunity to familiarize themselves with the NDA history, structure, existing military and civilian schools and the future plans of NDA.