ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში „გენდერის საკითხებში ტრენერთა ტრენინგი“ იმართება. საერთაშორისო სემინარს დღეს საქართველოს თავდაცვის მინისტრის მოადგილე ანა დოლიძე დაესწრო. სიტყვით გამოსვლისას მან ყურადღება თავდაცვის უწყებაში გენდერულ თანასწორობაზე გაამახვილა.
საერთაშორისო სემინარის მიზანია მოამზადოს ტრენერები, რომლებიც სასწავლო კურსებს შეიარაღებული ძალების სამხედრო და სამოქალაქო პერსონალს, განსაკუთრებით, გადასროლისწინა სწავლების დროს ჩაუტარებენ. მსმენელები გენდერის საკითხებში ტრენინგის დაგეგმვის, ჩატარებისა და შეფასების მეთოდოლოგიას შეისწავლიან. კურსის მთავარი თემებია: სამშვიდობო ოპერაციებში გენდერის საკითხები - ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების საკითხებში გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციები, ნატოს სტრატეგიული სარდლობის 40-1 დირექტივა, შეიარაღებული კონფლიქტების დროს სექსუალური ძალადობა, სამშვიდობო ოპერაციებსა და უსაფრთხოების სექტორის რეფორმირების პროცესში გენდერული საკითხების გათვალისწინება.
კურსი შვედეთის სამეფოსთან გაფორმებული ორმხრივი თანამშრომლობის გეგმის ფარგლებში ტარდება და მას „სამხედრო ოპერაციებში გენდერის სკანდინავიური ცენტრი“ ახორციელებს. სწავლება რეგიონული მასშტაბისაა და მასში საქართველოს, სომხეთის, უკრაინის, მოლდოვის, რუმინეთისა და დანიის 14 წარმომადგენელი მონაწილეობს. თავდაცვის უწყებიდან სწავლებაში ის თანამშრომლები არიან ჩართულნი, რომლებიც სტრუქტურულ ერთეულებში გენდერული თანასწორობის საკითხებზე მუშაობენ. კურსის დასრულების შემდეგ მსმენელებს სერტიფიკატები გადაეცემათ.

“Trainers’ Training on Gender Issues” is held at National Defence Academy. Deputy Defence Minister Ana Dolidze attended the international seminar. While delivering speech she emphasized the gender equality in Defence Ministry.
The international seminar aims to prepare trainers who hold the courses to the military and civilian personnel, particularly in pre-deployment exercises. The attendees will master in the methodology of planning, conducting and evaluation of the trainings on gender issues. The course includes the following main topics: gender issues in international operations – UN Security Council Resolutions in the issues of Women, Peace and Security, NATO Bi-SC Directive 40-1, sexual violence during the armed conflicts, take into account gender issues in peacekeeping operations and reforming process of security sector and etcetera.
The course is conducted within the bilateral cooperation plan with Sweden and carried out by the “Gender Scandinavian Center in Military Operations”. Norwegian, Finn and Swedish instructors lead the seminar. The experts from the Netherlands, UK, Macedonia and Montenegro also participate in the training. 14 representatives from Georgia, Armenia, Ukraine, Moldova, Romania and Denmark participate in it. The MoD employees working on gender equality issues also attend the training. At the end of the course the attendees will receive certificates.